İlkokulda skandal: Çocuklara idamı heceletiyorlar!

İlkokulda skandal: Çocuklara idamı heceletiyorlar!

15 Temmuz'dan sonra okullarda ortaya çıkan skandallara bir yenisi eklendi: Kocaeli'de 1. sınıf öğrencilerinden 'idam' kelimesini hecelemeleri istendi.

Yavuz SEYMEN
Metin DOĞAN
Kocaeli

15 Temmuz darbe girişiminin ardından okul panolarına ve duvarlarına yansıyan şiddet görüntülerine bir yenisi Kocaeli’de eklendi. 1.sınıf öğrencilerine verilen kağıtta hecelenmesi istenen kelimeler arasında ‘idam’ kelimesinin yer alması büyük tepki çekti. Veliler, skandala tepki gösterirken, konuya ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, “Çocuklarımızı zehirliyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından okullardaki şiddet görüntüleri bitmiyor. Panolarda yer alan savaş ve ölüm temalı fotoğraflar ve tankların önüne yatırılan anaokulu öğrencilerinin ardından bir skandal da Kocaeli’de ortaya çıktı. Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki Mimar Sinan İlköğretim Okulunda ilkokul birinci sınıf öğrencileri için hazırlanan Kadir Erişgin imzalı alıştırma kağıdındaki kelimeler büyük tepki çekti. Öğrencilerden yazılı bulunan kelimelerin hecelenmesi istenen alıştırma kağıdında ‘İhanet’, ‘İdam’, ‘Cephane’ gibi kelimeler yer alıyor.

'6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ELİNE BU KAĞIT VERİLİR Mİ?'

Konu ile ilgili gazetemize konuşan veliler duruma tepkili. “Çocuğum bana idam ne demek diye sorduğunda ben ne cevap vereceğim? 6 yaşındaki çocuğun eline böyle kağıt verilir mi?” diyen veliler çocuklarının gördüğü eğitimden endişeli olduklarını dile 
getirdi.

‘ÇOCUKLARI ZEHİRLİYORLAR’

Konuya ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, ‘Şiddeti, ölümü anlatan yayınların bu derece yaygınlaşması çocuk psikolojisi açısından çok yanlış’ dedi. Çocukların korkuyla terbiye edilmek istendiğini vurgulayan Omurca, “Bu tür olayların bilimsellikle hiçbir alakası yok. AKP döneminde insanları korkuyla terbiye etmek anlayışı yaygınlaştı. Şiddeti, korkuyu yayan yayınlar okutularak çocukları zehirliyorlar. Eğitim Sen olarak sonuna kadar bu uygulamalarla mücadele edeceğiz. Bu şiddet görüntülerini kınıyoruz ve devletin birimlerini harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

OKUL YÖNETİMİ: KAĞITTAN HABERİMİZ YOK!

Konuyla ilgili konuştuğumuz Mimar Sinan İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Tekin Okulmuş da “Benim böyle bir kağıttan haberim yok. Biz sadece derslerin müfredata uygun olup olmadığını, sınıf ders defterinden teyit ediyoruz. Kağıt hakkında bir bilgim olmadığı için kelimeler hakkında yorum yapamam” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Şubat 2017 12:56
www.evrensel.net