14 Şubat 2017 07:18

Paris’te ‘Theo’ eylemleri sürüyor

Fransa’da polisin Theo adlı gence dönük cinsel şiddeti üzerine başlayan eylemler devam ediyor.

Paris’te ‘Theo’ eylemleri sürüyor

Paylaş

Fransa'nın başkenti Paris'te polisin, bir gence copla tecavüz etmesi üzerine başlayan eylemler devam ediyor. Kentin güneyindeki bir banliyöde yapılan eylem sırasında çatışma çıktı.

Fransız medyasına göre, Pazar gecesi Les Ulis mahallesinde meydana gelen çatışma sırasında eylemciler karakola taş ve molotof kokteylleriyle saldırdı. Eylem sırasında onlarca kişi gözaltına alındı.

Eylemler 2 Şubat günü bir banliyöde Theo adlı bir gencin polis tarafından dövüldüğü ve tecavüze uğradığına yönelik haberlerin ardından başlamıştı.

THEO AMELİYAT OLDU, POLİSLER 'KAZA' DEDİ

Theo, polisin cinsel işkencesi üzerine hastaneye kaldırılmış; ağır bir ameliyat geçirmek zorunda kalmıştı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da iyileşmesi üç ay sürecek olan Theo'yu hastanede ziyaret etmişti.

Polisler ise Theo'nun pantolonunun kendiliğinden düştüğünü, açılır kapanır copun da ‘yanlışlıkla’ açıldığı sırada Theo'nun anüsüne denk geldiğini öne sürerek kendilerini savunmuştu.

Yüksek işsizlik ve ırklar arası gerilimin yaşandığı Paris banliyölerinde, polisler sıklıkla işkence ve kötü muameleye başvurmakla eleştiriliyor.

Bir gençlik merkezinde çalışan Theo, polis saldırısının yanı sıra ırkçı küfürlere maruz kaldığını, cinsel organına darbe aldığını ve polisin kendisine tükürdüğünü söylemişti.

'HOLLANDE BANLİYÖYE GİDECEK'

Olayın ardından bir polis hakkında tecavüz, üç polis hakkında da saldırı suçlamasıyla soruşturma başlatılırken Le Monde gazetesi, Cumhurbaşkanı Hollande'ın Salı günü tansiyonu düşürmek için Paris banliyölerinden Aubervilliers'i ziyaret etmeyi planladığını yazdı.

İsyanların 2005 yılında olduğu gibi kitlesel eylemlere dönüşmesinden endişe ediliyor. 2005'teki isyanlar birden fazla kente yayılmıştı. Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için yürütülen kampanyalar da ülkedeki siyasi gerilimi etkiliyor.

LE PEN TECAVÜZÜN ARKASINDA

Seçimde ikinci tura kalması beklenen ırkçı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, ülkeyi yönetenleri banliyölere ‘göz yummak’la suluyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn istifa etti

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa