10 Ekim Davası öncesi adliye önünde açıklama yapıldı

10 Ekim Ankara Katliamı Davası öncesi siyasiler ve kurum temsilcileri adliye önünde bir araya geldi.

101 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Katliamı davasının 2. duruşması 10.30'da başlayacak. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesi katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları Ankara Adliyesi önünde toplandı. Adliye etrafında resmi ve sivil polislerin yoğunluğu dikkat çekiyor.

Dava öncesi HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, KESK’e bağlı sendika yöneticileri, TMMOB Başkanı Emin Korkmaz, TMMOB’a bağlı oda yöneticileri açıklama için adliye önünde bir araya geldi.

Duruşmayı takip etmek üzere gelen bazı uluslararası kurumlardan temsilciler de Ankara Adliyesi önünde ailelere destek veriyor.
Mathias Giese (Bremen), Konrad Schafer (Bremen), Walter Hofman (İG Metal), Verdi Sendikası ve Hamburg Barış Forumu duruşmayı takip etmek üzere gelen uluslararası kurum ve kişilerden bazıları.

BU DAVA 2-3 SANIKTAN İBARET DEĞİL

Dava öncesi yapılan açıklamada konuşan Demokrasi için Hukukçular'dan Avukat İlke Işık, "Savcılıkta bu katliamın aydınlatılması için çalıştık, şimdi mahkemede çalışıyoruz. Bu davanın iki-üç sanıktan ibaret olmadığını biliyoruz" dedi.

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Coşgun ise "Bu dava tarihin önemli bir yargılaması. Yan yana duracağız. Dava boyunca bugüne kadar adalet için  gerekli mücadeleyi yaptık. Biz henüz bize gösterilmeyen adalete karşılık yan yana dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. 10 Ekim davası ilk ve gerçek mücadelenin göstergesi olacak" ifadelerini kullandı.

Aileler adına Dicle Deli’nin babası Faik Deli, "Burada hayatını kaybeden canlarımızın isteği buydu; antidemokratik uygulamaların son bulması, akan kanın durmasıydı. Hayatlarını bunun için kaybettiler. 2. duruşmamız bugün başlıyor. Duruşumuz örgütlü mücadelemize yakışır şekilde olmalı" şeklinde konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

CANLI BLOG: 10 EKİM DAVASINDAN DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Şubat 2017 12:45
www.evrensel.net