MEB müsteşarı: Evrim, çocuklara anlatılacak bir teori değil!

MEB müsteşarı: Evrim, çocuklara anlatılacak bir teori değil!

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin, Evrim Teorisinin müfredattan çıkarılmasını, 'Eğitim kimlere emanet' dedirten sözlerle savundu.

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin, Evrim Teorisinin müfredat taslağından çıkarılmasından sonra gelen eleştirilere şöyle yanıt verdi: "Ben Evrim Teorisinin bilimselliğini tartış­mıyorum, o konuda yetkin de değilim. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak şunu söylüyorum; Evrim Teorisi, bizim eğitim verdiği­miz çocukların düzeyinde konuşulacak ve anlatılacak bir teori değildir. Çocuklarımız o teoriyi yükseköğrenimde öğrenebilirler."

Yusuf Tekin'in Habertürk'ten Kübra Par'a verdiği söyleşide ilgili bölüm şöyle:

"Biyoloji derslerinden Evrim Teorisini neden çıkardınız? Biyoloji öğretmenleri “Evrim Teorisi olmadan kalıtımı, canlıların çeşitliliğini nasıl anlatacağız. Suriye ve Ürdün dahil, evrim teorisi tüm dünyada işleniyor” diye itiraz ediyor...

Tersini düşünen, bilimselliği tartışmalı olan bu teorinin ilkokul ve ortaokuldaki çocuklara anlatılmasını doğru bulmayanlar da var. Çalıştığımız akademisyenler içinde bu karara karşı olan da katılan da vardı. Doğa tarihiyle ilgili olan kısımlar farklı bir formatla ele alındı. “Dünyada bütün ülkelerde okutuluyor” eleştirisine katılmı­yorum, öyle olsa geri adım atmazdık. Akademik düzeyde bu teorilerin anlatıl­ması doğaldır ama ilkokul ve ortaokul düze­yinde binlerce bilimsel teoriden hangilerini anlatıyoruz ki evrim teorisini de anlatalım?

Açık konuşalım, Evrim Teorisini İslami kaygılarla mı çıkardınız?

Hayır, dini gerekçeler göz önünde bulun­durulsaydı, Evrim Teorisine karşı olanların yaratılışla ilgili önerileri konulurdu. Asıl, evrim teorisinin geçmişte hangi ideolojik gerek­çelerle müfredata konulduğu tartışılmalı.

İyi ama bunun ideolojik değil bilimsel bir tercih olduğu söyleniyor.

Ben evrim teorisinin bilimselliğini tartış­mıyorum, o konuda yetkin de değilim. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak şunu söylüyorum; evrim teorisi, bizim eğitim verdiği­miz çocukların düzeyinde konuşulacak ve anlatılacak bir teori değildir. Çocuklarımız o teoriyi yükseköğrenimde öğrenebilirler.

Tepkileri dikkate alarak müfredata yeniden koyma ihtimaliniz var mı?

Hayır, ihtimal dahilinde görmüyorum.

Darwin, Freud, Marks ve İbn-i Rüşd gibi düşü­nürlere yer verilmemiş. Çocuğun kuşkuculuğunu, yaratıcılığını besleyen nok­taların çıkarıldığı ve pozi­tivizm karşıtı bir anlayışla hazırlandığı eleştirisi var...

Kesinlikle yanlış. Yaratıcı­lığı ya da analitik düşünmeyi çıkarmaya değil tam tersi onu geliştirmeye çalışıyo­ruz. Bu eleştirilerin hiç birine itibar etmiyorum. Tam ter­sine, bence Darwin’in ya da Freud’un olmamasını eleştiren kişi ideolojik yaklaşıyor. Ünite sayısını azalt­tık çünkü bütün derslerdeki müfredatı hafif­lettik. Ezberciliği azaltmaya çalışıyoruz." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net

3 yorum yapılmış

 1. KAAN 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  PEKİ BÜTÜN BİR BİYOLOJİ DERSİ EVRİME DAYANARAK YAPILANDIĞINA GÖRE DERSİ KALDIRMAMIZ GEREKİYOR? O ALANDAKİ ÖĞRETMENLERİ DE KURANI KERIM VE DIN KULTURU AHLAK BILG. DERSLERİNE VERİRSİNİZ ARTIK.

  BEYİN KOŞARAK UZAKLAŞIR...

 2. Sadi uyumaz 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Sayın müsteşar bütün türlerin pembe baloncuklar içerisinde cennetten geldiğini bilimsel buluyordur belki de.

  Evrim bir gerçektir. Kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız. Eninde sonunda gelip sizi bulur.

 3. Hüseyin Özlütaş 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  DARWİNE ŞİKÂYETİM OLSUN!
  Evrim teorisi “ artık eskidi ve çürüdü” diyerek, ders kitaplarından çıkardılar. Zındıklar ve softalar ( Harun Yaya- Adnan Oktar- Numan Kurtuluş ve benzerleri şimdi bu kervana birileri daha katıldı). Yaşam EVRİM TEORİSİNİ haklı çıkarıyor. İnsanlar “ akıl sırrı erdiremediklerini” İLAHİ BİR GÜCE BAĞLAMAYI SÜRDÜRÜYORLAR HALLA. SOYUTÇULARIN “ PAPUÇLARINI DAMA ATIN”. DİYALEKTİK MATERYALİZMİN GÜLLERİ AÇILDIKÇA, AÇILDI.
  ŞİİR TADINDA BİR ŞİİR!
  DARWİNE ŞİKÂYETİM OLSUN!
  Araştırmalarının ve evrim teorisinin,
  Üzerinden asırlar geçti ama orta çağ “ kafası” değişmedi.
  Asırlardan öcünü alıyordu sanki zaman!
  İnsanoğlunun nereden geldiği beli değildi.
  Senin teorinle ete ve kemiğe büründü insanoğlu!
  Soyutçuların “ pabucunu dama atın” ve
  Diyalektçilerin gülleri açıldıkça, açıldı.
  Soyutçular kafa bulandırmaya devam ediyorlar!
  Senden önce de birçok bilim adamı türedi ama
  Hiç biri senin mertebene ulaşamadı.
  Marks ve Engelsin katkılarıyla büyüdün.
  Neler, neler yaşadın bilmiyorum ama
  Metafizikçilerin ve utangaç idealistlerin,
  Canına okuduğunu biliyorum!
  Bizde orta çağdan kalma küflü beyinliler çoktur!
  Evrim teorisini müfredattan çıkardılar ve
  Yazılışındaki W harfi bizde hal â yasak!
  Simdi bizimkiler seni ders olarak okutmuyorlar artık!
  O zaman söylediklerini şimdi söyleseydin!
  İlahi adaletçiler, zındıklar ve örümcek beyinliler,
  Seni “ çiğ, çiğ” yerlerdi!
  İlahi adaletçilere saygılarımla! ! !

  HÜSEYİN ÖZLÜTAŞ
  Maden Mühendisi

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.