CHP PM Üyesi Sera Kadıgil serbest bırakıldı

CHP PM Üyesi Sera Kadıgil serbest bırakıldı

Sabah saatlerinde gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen CHP PM Üyesi Sera Kadıgil, serbest bırakıldı.

CHP Parti Meclisi Üyesi, avukat Sera Kadıgil çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Kadıgil'in serbest bırakılmasını CHP milletvekili Barış Yarkadaş Twitter hesabından duyuruldu.

 

 

 

 

 

 

Sera Kadıgil, yaptığı ilk açıklamada; "İnadına adalet, inadına özgürlük, inadına Hayır" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle açılan soruşturma kapsamında adliyede başka bir davaya çıkmayı beklerken gözaltına alınarak emniyete götürülen avukat Sera Kadıgil, akşam saatlerinde yeniden adliyeye getirildi. Kadıgil, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'na çıkarıldı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Umut Tepe tarafından sorgulanan Kadıgil'in ifadesi alındıktan sonra ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçundan tutuklanması talep edildi. Kadıgil, Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

‘GEÇMİŞTE YAPTIĞIM PAYLAŞIMLAR GÜNDEME GETİRİLDİ’

Saliha Sera Kadıgil'in savcılığa verdiği ifadesinde, “Referandumda 'hayır' diyeceğimi açıkladım. Birçok televizyon programına katılarak neden 'hayır' denmesi gerektiğini açıkladım. Ayrıca bir video çektim. Bu video yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlendi. Bu nedenlerle geçmişte yapmış olduğum paylaşımlar gündeme getirildi” dedi. 2010 yılında attığı ezan sesine ilişkin tweeti sorulduğunda “O tarihte 25 yaşında üniversite tezi hazırlayan genç bir kızdım. Hiçbir siyasi görevim yoktu. Benim önceden oturduğum eve yakın bir noktada cami vardı. Bu camide yüksek sesle ezan okunuyordu. Ezan okuyan müezzin makama da uymadan kötü bir şekilde ezan okuyordu. Ezanı hakkıyla okuyamadığı için bu müezzini eleştiri mahiyette bir mesajdır” diye konuştu. Kadıgil, kimsenin dini inancına hakaret etme amacı olmadığını söyledi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Şubat 2017 00:09
www.evrensel.net