Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın niyeti referanduma OHAL’le gitmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın niyeti referanduma OHAL’le gitmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referanduma OHAL’le gidilebileceğini açıkladı: OHAL ile seçim olmaz diye bir şey yok.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika gezisi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hürriyet’ten Hande Fırat’ın haberine göre; Erdoğan Suriye krizi ve başkanlık sistemini içeren anayasa referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

OHAL’e ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan; “Bizim güzel sözümüz var: Su uyur düşman uyumaz! OHAL ile ilgili olarak da, ‘şurada keselim’ diye bir şey de yok. Biz burada netice alana kadar yola devam edeceğiz” dedi. Erdoğan referanduma OHAL ile gidileceğinin de sinyalini verdi:
“OHAL ile gidilmesi çok daha rahat bir zemin de hazırlayabilir. Hükümetin de bu inançta olduğu kanaatindeyim. Çünkü OHAL ile seçim olmaz diye bir şey yok.”

'GEREKİRSE MEYDANLARA ÇIKARIZ'

Referandumda anayasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda AKP genel başkanlığına geri dönme konusuna da değinen Erdoğan, “Öncelikle onu bağlayıcı bir şey aslında yok. Seçim noktasına gelince, seçim noktasında konu 2019. Hükümette ya da parlamentoda seçimi erkene almak söz konusu mu? Şu anda öyle bir şey söz konusu değil. 7 Şubat itibariyle herhalde kampanyalar başlayacak, meydanlar hareketlenecek. Benim meydanlara inip inmeyeceğim konusunu arkadaşlarımla istişare eder ona göre karar veririm. İstişare neticesinde gerekli olduğuna inanırsak, meydanlara çıkarız” dedi.

‘PUTİN İLE GÖRÜŞMEYİ DÜŞÜNÜYORUM’

Astana görüşmelerine ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmeyi planladığını söyleyen Erdoğan, “Bu konuda Sayın Putin ile görüşme yapmayı düşünüyorum. Bu konuda, Trump ile de yüz yüze görüşmeden önce de belki bir telefon görüşmesi olabilir. El Bab’daki gelişmeler malum, Mümbiç ve Rakka olayı var. Bizim burada eli bağlı durmamız mümkün değil, atılacak adımları bir an önce atmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ABD'NİN VERDİĞİ SİLAHLAR NEREYE GİTTİ?'

El Bab operasyonu sırasında Suriye ordusuyla karşılaşma ihtimaline ilişkin bir soruya da yanıt veren Erdoğan, “Rejimle zaten karşı karşıyayız. Orada Cerablus’ta da biz karşı karşıya kaldık, El Rai’de de, Dabık’ta da kaldık. Görünen değildi, maşa kullandı. Mesela Afrin uzantısında PYD, YPG devredeydi. ABD’nin verdiği silahlar nereye gitti? PYD, YPG hatta DEAŞ’a gitti. Temennim odur ki Cenevre süreci, Rusya ve İran’la birlikte Astana’da başlatılan süreç, inşallah rejimi olumlu bir noktaya çeker ve El Bab hallolmuş olur. El Bab’da bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım. Yapılan çalışma bu istikamettedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net