Yargıtay, HDP’nin eş başkanlarını tanımıyor

Yargıtay, HDP’nin eş başkanlarını tanımıyor

94 siyasi partinin başkanlarının yer aldığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinde, HDP’nin eş başkanları yazılmamış.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

94 siyasi partinin tüzükleriyle birlikte yer aldığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinde, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş başkanlarının isimleri yer almıyor. Faal olan tüm partilerin başkanlarının belirtildiği sitede HDP’nin eş başkanlarının neden yer almadığı ise merak konusu oldu. 

94 siyasi partinin başkanı, kuruluş tarihi, telefonu, adresi ve üye sayısının yer aldığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sitesinde, Meclisteki üçüncü parti olan HDP’nin eş başkanlarının isminin yazması gereken satır boş bırakılmış durumda. 

EŞ BAŞKANLAR TUTUKLANMADAN ÖNCE DE TANINMAMIŞ

HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Ancak siyasi parti ve tüzüklerin yer aldığı sayfanın 22 Mayıs 2016 tarihli ekran görüntüsünde de HDP’nin “Eş başkanları” satırının boş bırakıldığı görülüyor. 

Öte yandan eş başkanlık sistemi bulunan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin (DSİP) ‘Eş başkanları’ kısmında, Meltem Oral ve Şenol Karakaş’ın isimleri yazarken, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) ‘eş başkanı’ kısmına ise yalnızca Kamuran Yüksek’in ismi yazılmış.

Engelsiz Türkiye Partisi’nin “Başkanı” bölümünde ise “Parti başkanı bildirilmedi” ibaresi yer alıyor.

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPYargıtay