Gazeteci Ömer Çelik için BM'ye başvuru

Gazeteci Ömer Çelik için BM'ye başvuru

24 gün gözaltında tutulduktan sonra çıkartıldığı mahkemece tutuklanan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik için BM’ye başvuru yapıldı.

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da 25 Aralık 2016 tarihinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan ve 24 günlük gözaltının ardından mahkemeye sev edilen 6 gazeteciden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik, iki arkadaşıyla birlikte 18 Ocak’ta “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Çelik’in Avrupa’daki meslektaşları ve avukatları, Cenevre Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek İnsan Hakları Komiserliği’ne darp edilip gözaltına alınma süreci ve tutuklanmasına ilişkin başvuruda bulundu.

Yapılan başvurunun ardından konuya ilişkin bilgi veren BM yetkilileri, konuyu yakından takip edeceklerini ve Türk yetkililerle kısa süre içinde iletişime geçeceklerini ifade etti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Ömer ÇelikBM

0 yorum yapılmış

    Yorum yapın

    Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.