Ankara'daki otobüste tecavüz Meclis gündeminde

Ankara'daki otobüste tecavüz Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’da özel halk otobüsü şoförü tarafından gerçekleştirilen cinsel saldırıyı Meclis gündemine taşıdı.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’nın Etimesgut İlçesinde yaşanan tecavüz olayını Meclis gündemine taşıdı. Yaşanan olayda, Azerbaycan asıllı ve Türk vatandaşı bir kadın, bindiği özel halk otobüsünün şoförü tarafından aracın içinde cinsel saldırıya uğramıştı. Saldırıya uğrayan kadının şikâyetinin ardından Savcılığa çağrılan şoför, mahkeme tarafından tutuklanmıştı. 

Sarıhan, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2002 yılından bu yana ilgili kurum ve kuruluşlara  faili toplu taşıma şoförü olan kaç cinsel taciz ve tevacüz şikayeti yapıldığını sordu. Saruhan, açılan cinsel taciz, tecavüz davalarının ne kadarının beraat, ne kadarının ceza ile sonuçlandığının yanıtlanmasını istedi. 

'ŞİKAYETLERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?'

Özel halk otobüslerinin kamu hizmeti verdiğini kaydeden Sarıhan, denetimlerinin de belediyeler tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Şoförlerin işe alınma kriterlerini, aldıkları eğitimleri ve denetime tabi tutulup tutulmadıklarını soran Sarıhan, şoförler hakkında ne tür şikayetlerin geldiğini ve şikayetlere ilişkin ne tür işlemler yapıldığının cevaplanmasını istedi. Sarıhan ayrıca, “Toplu taşıma şoförlerinin, toplumda ve özelikle de kadınlar üzerinde korkuya neden olan bu olayların önüne geçmek için araçlara “imdat butonu” takılması düşünülmekte midir? Araçlarda kamera zorunluluğu var mıdır? Yoksa yapılması ve merkezi bir yerden takip edilmesi düşünülmekte midir?” diye sordu.  (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net