Ev hapsindeki Ergin: Sorunların çözümü diyalog

Ev hapsindeki Ergin: Sorunların çözümü diyalog

Ev hapsinde bulunan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı İbrahim Ergin, barış ve diyalog çağrısı yaptı.

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Ev hapsinde olan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı İbrahim Ergin, cezasının keyfi olduğunu belirterek, “Amaçları bizi mağdur etmek, keyiflerini bekliyoruz, ikinci duruşmanın tarihi bile belli değil, ne zaman bu cezanın biteceğini bilmiyoruz” dedi.

30 Ekim’de HDP Darıca İlçe Örgütü önünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki göstermek isterken 19 kişi ile birlikte polislerin saldırısı sonrası gözaltına alınan Ergin, 7 Kasım tarihinde çıkarıldığı mahkemece ev hapsi cezasına çarptırıldı. Ev hapsi için bir tarih verilmediğini belirten Ergin, “İkinci duruşmaya kadar vakit verdiler, ikinci duruşmada karar verilecek ama daha ortada ikinci duruşmanın da bir tarihi yok” diye konuştu.

MENZİL TESPİTİNİ YAPMADAN GİTMİŞLER

Ev hapsinin ilk günlerinde kendisinin sık sık arandığını belirten Ergin, yetkililerin menzil tespitini yapmadan gittiğini söyledi. “Ev hapsi verdiler, beni eve hapsettiler, kelepçeyi ayağıma takıp gittiler. Menzil tespitini bile yapmamışlar, beni durmadan arayıp, ‘Neredesiniz, evde değil misiniz?’ diye rahatsız ettiler” diyen Ergin, menzil tespitinin çok sonra yapıldığını vurguladı. “Beni aradıklarında ben de her seferinde evde olduğumu söyledim, getirip taktıkları cihazın başına geçtim. 20 dakika ihlal yaptığımı söylediler. Sonradan anlaşıldı ki menzil testi yapılmadığı için benim evden çıktığımı düşünmüşler, gelip menzil tespitini öyle yaptılar” dedi.

‘BENİ HER ALANDA MAĞDUR ETTİLER’

Ev hapsi cezasının ne zaman biteceğini bilmediğini söyleyen Ergin, “Arkadaşlarımız çalışmalarını yürütse de HDP’nin seçilmiş il eş başkanı olarak ev hapsindeyim, bunun eksikliğini yaşıyoruz. Kendi işlerimde de aksaklık var. Çocuklarımı sabahları okula ben götürüyordum, onları da okula götüremiyorum, mağdur oluyorlar. Keyfi bir durum olduğunu düşünüyorum. Benim bir suçum olsaydı cezaevine atarlardı, suçumuz olmadığı için bana ev hapsi verdiler. Amaçları bizi mağdur etmek, keyiflerini bekliyoruz, ikinci duruşmanın tarihi bile belli değil, ne zaman bu cezanın biteceğini bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. Dava dosyalarının Gebze’den İzmit’e taşındığını ifade eden Ergin, “Dosyamız Gebze’deydi, İzmit’e taşınmış ama hala bekliyoruz, bekliyoruz ki dosyaya savcı atansın. Kararlar siyasi olunca, dosyalara bakmak da keyfi oluyor” dedi.

‘SAĞDUYU KAZANDIRIR, AGRESİFLİK KAYBETTİRİR’

Son dönemde yaşananlara ilişkin de konuşan Ergin, “Gidişat iyi değil, milletvekilleri cezaevine atılarak ülkenin temel sorunları çözülmez” dedi. 2017’nin barış ve kardeşlik yılı olması temennisinde bulunan Ergin, “Konuşarak çözüm yolu bulunur, diyalog ile bu sorunlar çözülür. Umarım bir an evvel bu sorunlara doğru bir açıdan bakılır. 2016 her ne kadar kötü olsa da 2017’nin barış ve kardeşlik yılı olmasını dilerim. Herkesin sağduyulu olması lazım, sağduyu kazandırır, agresiflik kaybettirir” dedi.

NE OLMUŞTU?

30 Ekim 2016 tarihinde HDP Darıca İlçe Örgütü önünde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen 20 kişi polisin saldırısı sonrası gözaltına alınmıştı. Polis, OHAL nedeniyle, sokakta açıklama yaptırmayacağını söyleyerek HDP’lilere saldırmış, 20 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı. 7 Kasım günü Gebze Adliyesinde hakim karşısına çıkan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı İbrahim Ergin’e ev hapsi cezası verilirken, aralarında HDP Darıca ve Gebze ilçe eş başkanları ile yöneticilerinin de olduğu 19 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. HDP Kocaeli İl Eş Başkanı İbraihm Ergin o tarihten beri ev hapsinde.

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ocak 2017 13:33
www.evrensel.net