Bozayılar vuruluyor, ceza uygulayan yok

Bozayılar vuruluyor, ceza uygulayan yok

Dersim’de nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan bozayıların öldürülmesine verilen cezalar caydırıcı olmuyor.

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’de nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan boz ayılar kaçak avcıların hedefinde. En son merkeze 13 kilometre uzaklıkta olan Söğütlü Çeşme köyü yakınlarında kış uykusuna yatan 5 yaşındaki ayı avcılar tarafında ininden çıkartılarak vuruldu.

Bu mevsimde yerli ve şehir dışından gelen avcıların mekanı haline gelen Dersim’de yaban keçileri, kınalı keklikler, boz ayılar kaçak olarak avlanıyorlar. Yetkililer eleman ve araç yetersizliğinde dolayı gelen bir çok ihbara ya sınırlı ya da hiç müdahale edemediklerini ifade ediyor.

Dersim’de yaşayan boz ayıların vurulması yasak olmasına rağmen her yıl onlarcası arıcılar, sürü sahipleri ve kaçak avcılar tarafından öldürülüyor. Yasağa rağmen bu güne kadar her hangi bir cezai yaptırım da uygulanmamış durumda. Boz ayının vurulmasının para cezası ise on beş bin lira olarak belirlenmiş. Ancak bu para ceza uygulanmadığı içinde ayıları zevk için bile vuruluyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2016 20:29
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. AYHAN ÇETİNDAĞ 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Yaban hayvanlarına yaşama şansı tanımayan , "doğa sevgisi,spor,macera,AV SPORU"adı altında onları katleden insanların CEHALETİ karşısında ,onların familyasından olmak beni çok incitiyor.....oysa dünyamız "tüm yaban üyeleriyle beraber yaşıyorsak" daha güzel,daha eğlenceli,daha yaşanılası olur.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.