Mor ve Ötesi 20. yılında hem genç hem usta 

Sevilen rock müzk gruplarından mor ve ötesi dün akşam 20. yılını Zorlu PSM’deki özel konseriyle kutladı. Ayşen Güven konserden izlenimlerini yazdı.

24 Aralık 2016 16:14
Paylaş

Ayşen GÜVEN 

mor ve ötesi dün gece verdiği konserle hem 20’li yaşların heyecan ve enerjisini hem de arşınladığı zamanın ustalığını sahneye taşıdı. Eskimemiş, dağılmamış ve rock soundundan taviz vermeyen mor ve ötesi’nin bu özel sahnesi Cem Yılmaz, Bülent Ortaçgil, Şebnem Ferah gibi konuklarla dikkat çekiciydi. Ancak konsere asıl rengini hâlâ grubun müzikal kuvveti veriyordu. 

Dün gece mor ve ötesi’nin sahnede geçen 20 yılını kutlarken biz 80’lilerin de orta yaşlarına selam verdik. Onlarla kesişen ilk gençliğimizi ve yenilmeyen “imanımızı” da tazeledik. 

İnsanın bir yaşam döneminin insafından rock müziği kurtaran mor ve ötesi de bizimle büyüdü ama bugünün ilk gençlik rüzgarını da rahatlıkla tavladı. Ki konserde üniversite ve lise gençliğinin ağırlığı grubun müziğini tazeleme maharetinin sürdüğünün göstergesiydi. Dediğim gibi biz yaşlardaki dinleyicileri için ilk şarkıda dev ekrana gelen 90’lı yıllardan mor ve ötesi fotoğrafları sanki bizim de hafif tozlanmış hemen ilk şarkıda zamanı geri alan anlar gibi çaktı geçti. 

20. yıla özel bir konser olması sahne kurgusu ve özellikle şarkılara göre hazırlanmış incelikli görsellerle de dikkat çekiyordu. Normalde konserlerde çok yer veremedikleri ama albüm kayıtlarında yaylı versiyonlarla kaydedilen şarkılar bu gece için çalınabildi. Bu 4 şarkının sonunda solist Harun Tekin’i piyanonun başında da gördük. Dili en oyuncaklı şairlerimizden Orhan Veli Kanık’ın “Anlatamıyorum” şiirinden ilhamla yazdıkları şarkı, Tekin tarafından piyano eşliği ile çalınıp söylendi. 

Sadece dile kolay 20. yıl konseri kimi zaman bir aksaklık kimi zaman bir nota atlama kimi zaman unutulan sözlerle, kusur değil heyecan gibi geçti. Özel gecenin sahnesinden, Harun Tekin’in “çok şey öğretti bize” dediği Tarkan Gözübüyük, yani prodüktörleri “yaşasın bazı şeyler” diye ayrıldı. 2003 yılında Ankara Sıhhiye Meydan’ında yapılan savaş karşıtı mitingde “Savaşa Hiç Gerek Yok” şarkısını seslendiren müzisyenler yıllar sonra yeniden mor ve ötesi sahnesinde buluştu bu gecede. Bülent Ortaçgil, Aylin Aslım, Koray Candemir ve Feridun Düzağaç’la beraber 13 yıl sonra daha ağır bir savaşa da ses veriyorlardı: “Savaşa Hiç Gerek Yok”. Unutulmaz performanslardan biri ise kuşkusuz Şebnem Ferah’ın eşlik ettiği “Küçük Sevgilim”di. Tarz birlikteliği yanı sıra birbirine çok yakışan iki sesin buluşması dinleyenlerden çılgınca alkış aldı. 

CEM YILMAZ ‘CAMBAZ’I SÖYLEDİ

Konserin en şaşırtan hamlesi Cem Yılmaz’ın “Cambaz” şarkısına vokal yapmasıydı. “Memlekette güzel şeyler de var. Mesela siz mesela biz” sözleriyle karşımıza çıkan Yılmaz’ın vokalde konuşmada olduğu kadar rahat olmadığı gözümüzden kaçmadı. Ama bizi içtenlikleri kurtarmıştı. Durdurulması gereken bu felaket zamanında “Cambaz” dinleyenleri, “Eminim sen yoksun” diyordu. Bir de Harun Tekin’in söylediği gibi “Ölüm yerine yaşamı önceleyelim. Barış olsun” dilekleri üç binden fazla hem de çoğu genç insanın zerre tereddüt duymadığı bir dilekti. Burada gelen bir büyük alkışta bunun ifadesiydi. 

Eli kanlı kralllar, cambazlar, duyulmayan çığlıkların çığlığı, aşkın içinden bakınca savaşa tekme atanlar falanlar filanlar... mor ve ötesi yine bizden yanaydı. Ve yaşattığı güzel konserde bir daha yazdık kenara “aslında sen yoksun!”, bir buradayız hâlâ...

ÖNCEKİ HABER

Stalin'in torunu Yevgeni Çugaşvili ölü bulundu

SONRAKİ HABER

Yol yapımı için kurulan tesisten, piyasaya mıcır mı satılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa