24 Aralık 2016 08:29

Sokak isimleri cuntacılardan kadın aktivistlere çevriliyor

İspanya'da faşist generallerin isimlerinin verilmiş olduğu sokaklara kadın aktivistlerin isimleri verilmeye başlandı.

Sokak isimleri cuntacılardan kadın aktivistlere çevriliyor

Paylaş

Faşist Franco rejiminin üzerinden neredeyse 40 yıl geçmiş olmasına rağmen totaliter rejimin kalıntıları hala İspanya sokaklarında varlığını sürdürüyor. İspanya sokaklarında dolanıldığında nereye bakılsa Jose Millan Astray, Adolfo Munoz Alonso, Jose Enrique Varela gibi Franco rejimi generallerinin isimleri görülüyor. Bunların yanında az da olsa kadın isminin verildiği sokaklar olsa da bunların tümü de ya azize ya da rahibe ismi. 

İspanya hükümeti 2007'de kabul ettiği, otokratik rejimin tüm izlerinin silinmesine dair yasayı Şubat ayından beri uyguluyor. Bunun için de faşist generallerin isimlerinin verildiği sokak isimlerini, kadın isimleriyle değiştiriyor. Ancak bu sefer rahibe, azize gibi dini figürler yerine Soledad Cazorla gibi kadına karşı şiddetle mücadele eden aktivist kadınların isimleri veriliyor. Sadece İspanyol kadınlar da değil, Amerikalı insan hakları savunucusu Rosa Parks, Meksikalı Ressam Frida Kahlı, İngiliz Romancı Jane Austin gibi isimler de İspanyol sokaklarında kendilerine yer buluyor. Çoğu şehirde isimler, sokak sakinlerinin halk oylamasıyla belirleniyor. Valencia'da şu anda sokak ve caddelerin yüzde 80'ine kadın isimleri verilmiş durumda. 

Cadde, sokak isimlerinin ezici çoğunluğunun erkek ismi olması yalnızca İspanya'ya özgü bir durum değil. Şu anda Londra'da sokak isimlerinin sadece yüzde 3.5'i kadın isminden oluşurken, dünyanın 7 metropolü Londra, Paris, San Fransisco, Mumbai, Yeni Delhi, Chennai, Bangalor gibi yerlerde de sokaklara verilen kadın isimlerinin oranı yaklaşık yüzde 27. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Balık avlarken botu delinen balıkçı boğuldu

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa