Halkevleri: Kütüphane olmayan okullarda mescit var

Halkevleri: Kütüphane olmayan okullarda mescit var

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi İzmir Şubesi’nce hazırlanan rapora göre, kentteki okulların birçoğunda kütüphane bulunmazken, tüm okullarda mescit var

Her ay "Eğitim Hakkı Raporu" hazırlayan Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi İzmir Şubesi, Aralık ayı raporunu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştı. "Eğitim Hakkımız için takipteyiz. Parasız, Bilimsel, Laik, Nitelikli Eğitim istiyoruz! Alacağız!" pankartının açıldığı eylemde, "Gerici eğitimi durduracağız", "AKP eğitime zararlıdır" dövizleri taşındı. 

‘OKULLARIN TAMAMINDA MESCİT YAPILDI’

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 36 okulda öğrencilerle gerçekleştirilen anket ve gözlemlerin ışığında derlenen rapora göre; Kentteki ilkokulların yüzde 29'u, ortaokulların yüzde 45'i, liselerin ise yüzde 66'sının sınıf mevcutları 30 ve üzeri öğrenciden oluşuyor. Anket yapılan ilkokulların yüzde 53'ünde, ortaokulların yüzde 40'ında, liselerin ise yüzde 67'isinde kütüphane yok. Sözkonusu okullarda kütüphane olmazken, bu okulların tamamında mescit bulunduğuna dikkat çekildi. 

‘HİJYEN KOŞULLARI STANDARTLARIN ALTINDA’

Yine rapora göre, ilkokulların yüzde 100'ünde, ortaokulların yüzde 85'inde, liselerin ise yüzde 67'sinde öğrenci velilerinden ‘aidat, bağış’ adı altında para toplanıyor. Okulların tamamının başta tuvaletler olmak üzere hijyen koşullarının standartlarının altında olduğu kaydedildi. 

Karabağlarda yer alan Cumhuriyet İlkokulu, 75. Yıl Ortaokulu Hüseyin Akdağ İlkokulu ve Seniha Meyda Ortaokulunda ısıtma sistemi olmadığı için öğrenciler soğukta ders işlediği de raporda yer aldı. 

'YAŞANANLAR SİYASİ VE EKONOMİK KRİZİN SINUCU'

Türkiye'de yaşanan siyasal ve ekonomik krizin sonuçlarından mağdur olan alanlardan birinin de eğitim olduğunu söyleyen Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi İzmir Şubesi Sözcüsü Uğur Göçmüş, "Adana Aladağ'da yaşanan yangın ile çocuklarımızın canlarının nasıl tehlikede olduğunu gördük. Çocuk istismarı yasası ile tacizlerin, tecavüzlerin aklanmaya çalışıldığına tanık olduk" diye konuştu. Raporda yer alan verilerin yaşanan sorunların çok küçük bir kısmını yansıttığını aktaran Göçmüş, her ne olursa olsun bu raporları yapmaya devam edeceklerini belirtti. Niyetlerinin sadece verileri paylaşmak olmadığının altını çizen Göçmüş, "Sorunlara çözüm üretmek, gerekli müdahaleleri gerçekleştirmektir. Parasız, bilimsel, laik eğitim hakkımız için takipte olmaya devam edeceğiz" dedi. 

Açıklamanın ardından grup, raporun bir kopyasını İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net