Portekiz'de deniz gören evlerin mülk vergisi artırılacak

Portekiz'de deniz gören evlerin mülk vergisi artırılacak

Portekiz'de yeni yasayla mülk vergisinin belirlenmesine yeni kriterler getirildi. Buna göre vergi oranları artacak ya da düşürülecek.

Portekiz'de deniz gören ya da güneş alan evlerde oturanların mülk vergisi yüzde 20'ye kadar artırılabilecek. Mezarlığa yakın evlerde ise vergiler yüzde 10 azaltılabilecek.

Pazartesi günü kabul edilen mülk vergisi değişikliklerine göre söz konusu artış ya da azalış, yerel konseyin kararına bağlı olacak.

İktidardaki sosyal demokrat çizgideki Sosyalist Parti'nin Sözcüsü Joao Galamba, değişikliğin toplumsal adaletin gereği olduğunu söyledi. Galamba, "İnsanlar, bodrumda oturan birisiyle, en üst katta harika manzaralı bir evde oturan kişi aynı vergiyi ödeyince buna itiraz ediyor" dedi.

Tüketiciler Birliği mensubu vergi uzmanı Ernesto Pinto, "Bu uygulamaya tamamen karşıyız. Kriterler sübjektif temellere dayanıyor. Bir evin manzarasının güzelliği herkese göre değişebilir" dedi.

Mülk Sahipleri Ulusal Birliği Başkanı Antonio Farias Marque ise "Görünen o ki bir sonraki adam aldığımız nefese vergi kesmek olacak" dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net