‘İntikam ve şiddete değil, barış ve demokrasiye ihtiyaç var’

‘İntikam ve şiddete değil, barış ve demokrasiye ihtiyaç var’

Sendika ve meslek örgütleri Ankara’da ortak basın toplantısı düzenleyerek, Kayseri'deki saldırıyı kınadı. 

KESK Ankara Şubeler Platformu Yürütmesi'nden Mevlüt Çakmak, bombalı saldırıları önlemesi gereken yetkililerin halen koltuklarında oturduğunu, muhalif kesimleri hedef göstererek ülkeyi yönetmedeki başarısızlıklarını gizlemeye çalıştıklarını dile getirdi. Çakmak, yeni acılar yaşanmaması için intikam sloganlarına ve şiddete değil, demokrasiye, barışa ve kardeşliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. 

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK ve  Ankara Tabip Odası,  Kayseri’de 14 askerin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin dün Eğitim- Sen Ankara 2 Nolu Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda kurumlar adına konuşan   KESK Ankara Şubeler Platformu Yürütmesi'nden Mevlüt Çakmak, “Reyhanlı, Suruç, Ankara, Diyarbakır, İstanbul katliamlarında yitirdiklerimizin acısı taze iken yine ölüm yoksul emekçi çocuklarını vurdu, acı yine yoksul ailelerin ocağına düştü” diyerek saldırıyı kınadıklarını belirtti. 

'HESAP VERMEMEK İÇİN'

Türkiye'yi  kaosa sürükleyen politikalardan AKP iktidarının sorumlu olduğunu söyleyen Çakmak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın “seferberlik” çağrısını hatırlatarak,“Seferberlik ilan ederek halkı kin ve nefret duyguları ile birbirlerine düşürmeye, muhalif kesimleri hedef göstererek linçlere, ihbarcılığı yaygınlaştırarak toplumu suskunlaştırmaya, milyonları ilgilendiren Anayasa değişikliğini gözden kaçırmaya, tüm bunlarla birlikte ülke yönetimindeki başarısızlıklarını da gizlemeye çalışmaktadırlar. Sorumluluk almamak ve hesap vermemek için ilgili bakanlık koltuklarında oturanlar gülünç bahaneler ileri sürmektedirler. Engellenen birçok saldırı girişiminin yanında arada bir dikkatlerden kaçanların olduğunu söylemektedirler” diye konuştu.

'ANKET YAPTIRIYOR MUSUNUZ?'

10 Ekim Ankara Garı katliamı sonrası eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “oylarımız artıyor” dediğini hatırlatan Çakmak, “Şimdi biz soruyoruz: ‘Arada bir dikkatlerden kaçanlardır’ dediğiniz patlamalar kaçıncı oldu? Kaç yurttaşımız öldü? Her patlama sonrasındaki acil toplantılarda hangi önlemleri konuşuyorsunuz ki arkasından yeni bir patlama olmaktadır? Her patlama sonrasında anket yaptırıyor musunuz?” dedi.

Çakmak, Türkiye'nin  acı çekmemesi için intikam sloganlarına, teröre, baskı ve şiddete değil, demokrasiye, barışa ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Şiddetin acilen ortadan kaldırılması için toplumun geniş kesimlerinin bir araya gelmesine ihtiyacımız olduğunun görülmesini istiyoruz” diye vurguladı. (Ankara/EVRENSEL) 
 

www.evrensel.net