Gelecek için mücadele

Gelecek için mücadele

Almanya’nın Mannheim şehri yoğun işten atılmalara tanıklık ediyor ve işten atılmaya sadece ekonomik ‘kriz’ler neden değil!

Ali ÇARMAN
Mannheim

İşçi hareketi tarihinde Almanya’nın önemli bir yeri vardır. Kazanımları ve kaybettikleri ile dünya işçilerinin dikkatlerini hep üzerine çekmiştir.

Günümüz dünyasında işçilerin en temel endişelerinden birisi işini kaybetmek, bir anda kapı dışarı edilmek denebilir.

Almanya’nın Mannheim şehri yoğun işten atılmalara tanıklık ediyor. İşten atılmaya sadece ekonomik ‘kriz’ler neden değil!

Fabrikanın büyük destek ve yatırımlarla el değiştirmesi kötü günlerin habercisi. İşçiler arasında acaba hangimizin çıkışı veya kaç kişinin verilecek tartışmaları sessizce devam ediyor.

2010 yılında Alstom işçilerinin uzun süren mücadelesi sonucu firma kapanmadı ancak el değiştirdi. Alstom tabelası inmiş yerine Amerikan tekeli General Electric tabelası asılmıştı.

General Electric bu yılın başlarında daha fazla kâr elde etmek için, binlerce işçinin sokağa atılması demek olan yeniden yapılandırmaya gideceğini açıkladı. Mannheim’da 1066, Stuttgart’ta 266 işçinin çıkarılacağı artık gizlenmiyor.

IG Metal Sendikası işçilerle birlikte işyerlerini koruma ve geleceğini teminat altına almak için mücadele yoluna girdi. Defalarca şehir merkezinde, fabrika önünde, Stuttgart ve Frankfurt’ta yürüyüş ve mitingler gerçekleşti.

Tehlikenin her geçen gün farkında olan işçiler haklı mücadelelerini daha geniş alanlara taşımak için değişik fabrikalardan işyeri işçi temsilcileri ve sendikacıların yer aldığı dayanışma komitesi kurdular. Yerel basın işçilerin eylemlerine sık sık yer veriyor.

İşçiler bir yandan da 14 Aralık Çarşamba günü olduğu gibi şehir merkezinde kurulu noel pazarında bildiriler dağıtarak halktan destek talebinde bulundular. 15 Aralık Perşembe günü ise iş mahkemesi görüldü. İşçiler şehir merkezinde toplanarak mahkeme salonuna kadar sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Önümüzdeki günlerde eylemler büyüyerek devam edecek. Mannheim Genaral Electric işçilerinin haklı mücadelesi destek bekliyor...

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Aralık 2016 04:16
www.evrensel.net