HDP’li Adıyaman: HDP'ye saldırı seferberlik kapsamında mı?

HDP’li Adıyaman: HDP'ye saldırı seferberlik kapsamında mı?

HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerinde HDP’ye dönük saldırılara tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı muhtarlarla yaptığı toplantıda ülke genelinde milli seferberlik ilan ettiğini ifade etti. HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Erdoğan’ın seferberlik açıklamasına ve partilerine dönük saldırılara bütçe görüşmeleri sırasında tepki gösterdi.

Seferberlik kararını Cumhurbaşkanı değil, Bakanlar Kurulu’nun alabileceğini söyleyen Adıyaman, “Hadi bu uygulanmadı, biz alışkınız; Sayın Cumhurbaşkanı bütün uygulamaları fiilen gerçekleştiriyor. Bunu da "fiilen" diye kabul edelim ama daha da vahimi şu: Cumhurbaşkanının başdanışmanı bir açıklama yapma gereği duyuyor bu seferberlik ilanına ilişkin ve ‘Bu çağrı hukuki değil, milli bir davranıştır’ diyor. Şimdi, biz bu milli davranıştan ne anlayacağız ve milli davranışın çerçevesini neye göre ölçeceğiz? Mesela, Halkların Demokratik Partisi'nin bütün il, ilçe teşkilatlarına yönelik saldırılar bu mili davranış içinde midir? Ya da, Üsküdar Belediyesi’nin hilafeti ifade eden daha doğrusu hilafete açıkça çağıran anonsları milli bir davranış mıdır? Veya AKP’li ya da yandaş olan bir üniversite öğretim görevlisinin Alevilere ve Caferi Şii’lere yönelik katliam çağrısını milli bir seferberlik davranışı olarak mı kabul edeceğiz?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net