Avrupa Birliği ortak zirveye yanaşmadı

Avrupa Birliği ortak zirveye yanaşmadı

AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye ile 28 üyenin ortak zirve yapması için karar çıkmadı. Zirve sadece AB kurumlarının katılımıyla yapılacak.

Türkiye’nin AB ile ortak zirve için yaptığı çağrılara, AB liderleri ‘kurumsal’ yanıt verdi. Türkiye’nin AB’nin 28 üye ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarıyla Türkiye’nin devlet ve hükümet başkanını bir araya getirecek formatta yapılmasını istediği zirveye, Brüksel’den “Önümüzdeki aylarda AB kurumlarıyla yapılsın” kararı çıktı. Toplantının tarihi için de net bir tarih belirlenmedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk zirve sonrasında düzenlenen basın toplantısında “AB kurumları ile Türk yetkililer arasında önümüzdeki aylarda bir zirve yapılması için yetki aldık” dedi. Türkiye ile AB arasında 18 Mart’ta vize serbestisi karşılığı mülteci anlaşması, aynı zamanda AB-Türkiye arasında zirve yapılmasını da öngörüyordu. AB’nin Türkiye’deki gelişmeler nedeniyle sıcak bakmadığı zirveyi son dönemde Ankara yüksek sesle talep etmişti.

Türkiye, vize serbestisini sağlaması için beklenen TMK’deki değişikliği, “Şimdi yapamam, Avrupa Konseyi’ne havale edelim” derken, Brüksel bu yaklaşımı benimsemiyor. Kaynaklar, “Nasıl ve kiminle yapılırsa yapılsın, 72 kriter yerine getirilmeden vize serbestisi sağlanmaz” mesajı verdi. AKPM’ye sunulan son raporda da TMK’nin AK standartlarında olmadığı ve 2013’ten bu yana değiştirilmesi gerektiği vurgulandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net