Gözaltına alınan 67 yaşındaki Erdost hastanede fenalalaştı

Gözaltına alınan 67 yaşındaki Erdost hastanede fenalalaştı

Gezi dönemi internette dolaşan bir video ile ilgili gözaltına alınan 67 yaşındaki Zeynep Erdost, sağlık kontrolü için götürüldüğü hastanede fenalaştı.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Gezi döneminde sosyal medyada dolaşıma sokulan bir videoda polisi sözlü olarak protesto eden Zeynep Erdost, söz konusu görüntüler gerekçe gösterilerek bu sabah 9.30'da evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. 

"Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Emniyet mensuplarını aşağılama" gerekçesiyle gözaltına alınan Erdost, sağlık kontrolü için götürüldüğü Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde fenalaştı. Kalbinde stent bulunan, yüksek tansiyon ve şeker hastası 67 yaşındaki Erdost 3 saat müşahade altında tutuldu. Doktorun onayıyla hastaneden çıkarılan Erdost, Kartaltepe Polis Karakolu'na götürüldükten sonra ifadesi alınmak üzere Basın Savcılığı'na sevk edildi.

'GÖZALTI SOSYAL MEDYA TETİKÇİLİĞİNİN SONUCU'

Erdost'un gözaltına alınmasına sebep olan görüntü, Beşiktaş'ta meydana gelen bombalı saldırının ardından #PolisimizeDestekZamanı hasthagi ile tekrar dolaşıma sokulmuş ve sosyal medyada hedef gösterilmesine neden olmuştu. 

Evrensel'e konuşan Erdost'un kızı Burcu Günüşen, annesinin gözaltına alınmasının "sosyal medya tetikçiliğinden" kaynaklandığını ifade etti. Günüşen, "Gözaltı süreci kişesel olarak annem için zor fakat ülkenin halini de gösteren bir durum. Bugün yaşananlar, ülkedeki baskının ve sosyal medya tetikçiliğinin sonucu" dedi.

12 Eylül'de öldürülen İlhan Erdost'un kuzeni olan Zeynep Erdost, 2015 Haziran seçimlerinde Komünist Parti’nin milletvekili adayıydı.

www.evrensel.net