Adana Barosu: Tugay Bek’e yapılanlar hukuksuz ve keyfi

Adana Barosu: Tugay Bek’e yapılanlar hukuksuz ve keyfi

Adana Barosu, gözaltındaki avukat Tugay Bek'i ters kelepçe takılarak darbedilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Adana Barosu, hukuka ve yasalara aykırı olarak Adana Emniyeti’nde gözaltında tutulan Tugay Bek’in adli tıp kurumuna götürüldüğü sırada ters kelepçe takılmasına karşı çıktığı gerekçesi ile darbedilmesine yönelik basın toplantısı gerçekleştirdi.
 
Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, konuya ilişkin açıklamasında Av. Tugay Bek’in ters kelepçenin mevzuata, hukuka ve insan haklarına aykırı oluğunu, bu uygulamayı kabul etmeyeceğini söylemesi üzerine 40 kadar çevik kuvvet polisi tarafından tekme ve yumruklarla, hakaret ve küfürlerle yere yatırılıp zorla ters kelepçe takmış olduğunu söyledi. Av. Tugay Bek’in ilk darp olayının doktor kontrolünden sonra hastane içerisinde gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Küçük, bu darp üzerine ikinci kez doktor kontrolünden çıkan Bek’e yeniden ters kelepçe işlemi uygulanmak istemesine karşı bu uygulamaya yine karşı çıkan Bek’in daha ağır bir saldırıya maruz bırakılarak emniyete götürülmüş olduğunu söyledi. Küçük, tüm bu gelişmelerden sonra TEM şubenin nezaretindeyken gece baş ağrısı ve mide bulantısı başlayan Tugay Bek’in ısrarla doktora gitmek istemesi üzerine 3 polis memurunun hastaneye ancak “ters kelepçe“ ile gidebileceğini söylemesi ve Bek’in reddetmesi üzerine yarı baygın halde nezarette bırakmış olduklarını ifade etti.

Av. Tugay Bek’e yönelik ters kelepçe uygulanmasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarınca açıkça işkence olduğunu söyleyen Küçük, yapılan uygulamanın hukuksuz, keyfi ve kasıtlı olduğunu vurguladı. Konuya ilişkin bilgi sahibi olduklarında olaya hemen müdahale ettiklerini belirten Küçük, ‘Bu pervasız tutuma “Kolluk güçleri nasıl bu kadar sabredebiliyor, anlamıyorum.”, “Emri ben verdim” gibi sözlerle fiili durum yaratan yetkililer ve siyasi iktidar tarafından korunması ve cezasızlık politikasıdır.’ diye konuştu. 

Adana Barosu olarak kime yapılırsa yapılsın her türlü kötü muamele ve işkencenin karşısında olacaklarını belirten Küçük, sorumluların mutlaka cezalandırılması için hukuksal mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net