Aşırı yüklenme nedeniyle 45 günde 214 trafo yandı

Aşırı yüklenme nedeniyle 45 günde 214 trafo yandı

DEDAŞ havaların soğuması üzerine aşırı yüklenme nedeniyle Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta 214 trafonun yandığını açıkladı.

Dicle  Elektrik Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi’nden (DEDAŞ) yapılan yazılı açıklamada, 1 Kasım tarihinden bu yana geçen 45 günlük süre içerisinde 214 trafo, aşırı tüketim nedeniyle yanarak kullanılamaz hale geldiği belirtildi. 

Elektriğin, amacı dışında daha çok ısınmada kullanılması ve trafoların yanması nedeniyle yüzlerce konut ve işyerinde uzun süreli elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalındığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Elektrik enerjisinin bölge genelinde amacının dışında ağırlıklı olarak ısınmada kullanılması yüzünden sık sık trafo yangınları yaşanmaktadır. Hava sıcaklığının düşmeye başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana geçen süre içerisinde tamamı aşırı yüklenmeden dolayı Diyarbakır'da 59, Şanlıurfa'da 85, Mardin'de 22, Batman'da 26, Siirt'te 7 ve Şırnak'ta ise 15 olmak üzere 214 trafo yanarak kullanılamaz hale geldi. Vatandaşlarımız maalesef kış mevsimi olduğu için elektriği amacının dışında ısınmada da kullanıyorlar. Bu nedenle şebekelere hesapta olmayan aşırı bir yük biniyor ve sonucunda da trafolarımız yanıyor. Çoğu kayıt dışı olan bu aşırı tüketim yüzünden de usun süreli elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Bu nedenle, arızalar, dolayısıyla da elektrik kesintileri yaşanmaması için vatandaşlarımızdan elektriği israf etmeden ve amacına uygun biçimde kullanmalarını istiyoruz." (DHA)
 

www.evrensel.net