Tugay Bek için Adana'da basın açıklaması yapıldı

Gözaltına alınan Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı avukat Tugay Bek’in serbest bırakılası talep edildi

Dün Adana'da gözaltına alınan Tugay Bek'in ve gözaltına alınanların serbest bırakılması için basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Adana Tabip Odası Başkanı Doc. Dr. Ali İhsan Ökten, İHD Adana şubesi Başkanı İlhan Öngör ve yöneticileri, Emek Partisi, HDP, KESK'e bağlı sendikalar da Çağdaş Hukukçuların çağrısı ile bir araya gelen demokrasi güçleri, Bek'in meslektaşları ve müvekkilleri Bek'in serbest bırakılmasını talep etti. 

Çağdaş Hukukçular adına basın açıklamasını okuyan Av. Ali Akıncı, insan hakları mücadelesi içinde yer alan Bek'in ezilenlerden yana olan tavrı, takip ettiği davalar nedeniyle iktidarın hedefi olduğunu belirterek "Bek'e yönelttiğiniz silahlı terör örgütü üyesi suçlaması tutmaz. Bu komploya kimseyi inandıramazsınız" dedi. 

Bek'in Pozantı cezaevinde çocukların yaşadığı akıl almaz işkence ve istismarın sorumlularının açığa çıkarılması ve cezalandırılması için verdiği hukuk mücadelesi, 10 Ekim katliam davasında IŞİD-Devlet işbirliğini açığa çıkarmaya çalışması ve hasta mahpusların, sömürülen işçilerin, kamu emekçilerinin hakkını savunduğu için hedef alındığını söyleyen Akıncı, Bek'in serbest bırakılmasını talep etti. 

Açıkalmada konuşan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, İstanbul'da yaşanan bombalı saldırıya dair istihbarat olmasına rağmen gerekli önlemlerin almadığını belirterek toptancı bir anlayışla vatandaşların ve avukatların gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bek'in hak ihlallerine karşı mücadele eden bir hukuk gönüllüsü olduğunu söyleyen Küçük, bu durumun takipçisi olacağını söyledi.Fiili koşulları olmayan OHAL'in ve KHK'lerin kaldırılarak meclisin ana unsur olarak ortaya çıkması gereğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 10:17
www.evrensel.net