"Hiçbir yerde erkek gibi davranmaya zorlanmamalıyız"

"Hiçbir yerde erkek gibi davranmaya zorlanmamalıyız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, 'Travma ve Kadına Yönelik Şiddet' konulu seminerde kadın ve kadın hakları hakkında konuştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye'de kadına şiddetin, ayrımcılığının tavan yaptığı günlerden geçildiğini belirtirken kadınlara, "Gelin hep birlikte erkek egemen dünyada kadına karşı şiddete karşı el birliği ile omuz omuza verelim. Kadınlar omuz omuza verirse arasından hiçbir erkek egemenliğinin gücü geçemeyecektir" dedi.

Avcılar Belediyesi'nin 'Madde Kullanım Bozukluğu' konusunda işbirliği yaptığı Amerika'daki C4 Recovery Solutions Vakıf'nın temsilcileri ve ile birlikte düzenlenen 'Travma ve Kadına Yönelik Şiddet' konulu seminer Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapıldı. Amerikalı Psikoterapist Kathleen O'hara'nın verdiği seminerde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı, şiddetin boyutları, Türkiye ve dünyada kadına yönelik şiddet ile mücadele ele anlatıldı.

Türkiye'de kadına şiddetin, ayrımcılığının tavan yaptığı günleri yaşadığımızı belirten Cankurtaran, “Şort giydiği için kadını tekmeleyen kişinin tutukluluk süreci aslında biz kadınların müdahalesi ile başladı. Cinsel istismar ile ilgili tam yüz karası olan, bakanlara göre Türkiye'nin kanayan yara sayılan çocuğun tecavüzcüsü ile evlendirilmesi kanun tasarısı yine biz kadınlar sayesinde geri çekildi. Asıl kanayan yara, dram o çocuğun akranlarıyla okula gidememesi, çocuk yaşta büyüklerin dilini öğrenmesi, çocuk şarkıları yerine ağıtları ezberlemesidir. Kadın olarak net bir biçimde kadın kimliğimizin gizlenecek bir şey olmadığı gerçeğine; 'Ben kadınım, ben umayım, ben doğuranım, ben doğanı kendi sırrını fısıldadığı tek cinsim diyebilmeliyiz. Kadın kotalarıyla bir yere gönderilip, susturulmamıza veya parmak kaldırarak oy vermemize müsaade etmemeliyiz. Hiçbir yerde bir kadın olarak erkek gibi davranmaya zorlanmamalıyız. Çocukluktan itibaren bana derlerdi. Şimdi ne kadar sakıncalı olduğunu görüyorum. 'Erkek gibi kız' diye Hayır efendim. Ben bir kadın olarak siyasette, kamuda, toplumsal yaşam alanında tam anlamıyla kadın kimliğimle olmak istiyorum.” dedi.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de, bugünkü görevini üstlenmesinin arkasında hekim ve kadın kimliğinin bulunduğunu, eşinden baskı görenlere ve madde bağımlılığına karşı bir şeyler yapabilmek için harekete geçtiğini söyledi. Avcılar Belediye Başkanı, "Göreve gelir gelmez, bu konuda müdürlükleri kurarak kurumsallaştırmayı öğrettik. Bağımlılık takip merkezi kurduk. Açtığımız çocuk kulüplerinde erkek çocuklarına kız çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini öğretirken, annelerine de çocuklarına cinsiyet ayrımı yapmamalarını anlatıyoruz" dedi. (İstanbul/DHA)

www.evrensel.net