Kolombiya, öldürülen çocuk için sokaklarda

Kolombiya, öldürülen çocuk için sokaklarda

Kolombiya halkı, tecavüz edilerek öldürülen 7 yaşındaki kız çocuğu için adalet talebiyle sokaklara döküldü. 

7 yaşındaki Yuliana Andrea Samboni’nin cesedi, Bogota’da zengin bir mimarın evinde bulundu. Yüzlerce Kolombiyalı, lüks bir dairede boğulmuş olarak bulanan yedi yaşındaki kız çocuğu için eylem yaptı.

EVİNİN ÖNÜNDE OYNUYORDU

Yuliana Andrea Samboni, Kolombiya’nın başkentinin en yoksul bölgesinde, ailesi evdeyken ve caddede oyun oynadığı sırada bir adam tarafından gri bir minibüse bindirilerek kaçırıldı. Üzerinde işkence ve tecavüz izleri bulunan bedeni saatler sonra lüks Chapinero semtinde zengin bir mimarın evinde bulundu. Dairenin 38 yaşındaki kokain bağımlısı sahibi, yattığı özel klinikte zorla alıkoyma, işkence, tecavüz suçlarından gözaltında tutuluyor. 

KLİNİĞİN ÖNÜNDE EYLEM

Yuliana’nın ölüm haberinin duyulması üzerine yüzlerce protestocu Bogota sokaklarında eylem yaptı. Kimileri mumlar ve çiçeklerle nöbet tutarken, diğerleri kliniğin dışında “katil” ve “tecavüzcü” sloganları attı. 

Ülkenin sınıf ayrımının derin olduğu bu bölgesinde her gün 40 çocuğun istismara uğradığı belirtiliyor.

HER GÜN 40 ÇOCUK İSTİSMAR EDİLİYOR

Tanınmış bir aileden gelen şüpheli ise, Bogota’nın en zengin semtlerinden birinde yaşıyordu. Yuliana, Kolombiya’daki çatışmalı ortamdan kaçan Yanakuna yerlilerine ait yoksul bir aileden geliyordu. 3 yaşında bir kızı daha olan Yuliana’nın annesi, ölüm haberi üzerine travma geçirerek hastaneye kaldırıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2016 yılı dünya raporunda, cinsel şiddet Kolombiya’da yaygın olarak nitelendirilmişti. Bu suçların failleri nadiren adalete teslim ediliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net