Ne halatımız ne ayakkabımız veriliyor

Ne halatımız ne ayakkabımız veriliyor

İnşaat iş kolunda ihmaller yine bir can aldı. Mersin'de çalıştığı inşaatın 13'üncü katından düşen İlyas Siğinç, yaşamını yitirdi.

Volkan Pekal 
Adana 

Mersin, Tece'de İlyas Siğinç isimli inşaat işçisi bugün saat 12.00 civarında çalıştığı inşaatın 13'üncü katından düşerek hayatını kaybetti. Siğinç'in çalıştığı inşaatın karşısındaki inşaatta çalışırken olaya tanık olan ve telefonla ulaştığımız Yusuf Kaya'nın anlatımına göre 13'üncü kata kadar gelen inşaatın emniyet için gerilen filesi  4'üncü katta bulunuyor. File yükseltilmesi gerekirken ilk kurulduğu gibi bırakılmış. Düşen işçinin filenin bulunmadığı, asansörün kurulu olduğu bölgeden düşerek hayatını kaybettiğini söyleyen Kaya, ancak bir işçi fileye düşse bile filenin üzerinde biriken betonlara ve tahtalara çarpma riskinin olduğunu ifade etti.

Düştüğü sırada Siğinç'in üzerinde güvenlik halatının olmadığını anlatan Kaya, "Biz farklı firmalarda çalışıyoruz ama Mersin'in genelinde durum aynı. İşe başlarken bize sadece baret veriyorlar. Baretler kullanılmış oluyor. Bazen kırılmış oluyor. Ne Emniyet halatı, ne ayakkabı veriyorlar. İşe başlamadan hepsini biz alıyoruz" dedi. 

ÇOCUK BEKLİYORLARDI 

5 yıldır inşaat işçiliği yaparak hayatını kazanan ve genç yaşta iş cinayetinde hayatını kaybeden Siğinç, akşam saatlerinde Mersin Güney Kent Mezarlığında toprağa verildi. Evli ve bir çocuk babası olan Siğinç, eşinin çocuk beklediğini bir gün önce öğrenmişti.

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Aralık 2016 10:51
www.evrensel.net