05 Aralık 2016 11:48

Roza’nın dört sayısı topatıldı

Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayınlanan kültür-sanat ve edebiyat dergisi Roza’nın 4 sayısı toplatıldı.

Paylaş

İki aylık kültür-sanat ve edebiyat dergisi Roza’nın 2 yıllık yayın hayatı süresince çıkarılan 10 sayının 4’ü hakkında toplatılma kararı verildi. Tutuklu ve hükümlülerin yazılarına da yer veren derginin cezaevlerinde dağırımı da engelleniyor.

Kürtçe ve Türkçe dillerinde iki ayda bir yayınlanan kültür-sanat ve edebiyat dergisi Roza, 2 yıllık yayın serüveninde “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla birçok kez toplatılmasına rağmen yayın hayatını sürdürüyor. Yaklaşık 10 gün sonra 11’inci sayısı çıkacak olan derginin bugüne kadar 4 sayısı hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla toplatılma kararı verildi.

Derginin 6’ıncı sayısı için Gaziantep 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından 5, 7 ve 9’üncü sayıları için ise Horasan Sulh Ceza Hakimliği’nce toplatma kararı verildi. Derginin 6’ncı sayısının toplatılma nedenlerinden birinin ‘Ermeni Soykırımı Dosyası’ olması dikkat çekti.

‘KARAR KÜRTÇEYE OLAN TAHAMMÜLSÜZLÜK’

Derginin 6. sayısı ile ilgili daha önce Antalya’da “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla gözaltına alınıp sonrasında serbest bırakılan derginin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Salih Erşari, dosyanın Ankara’ya gönderilmesinin ardından bir kez daha ifadeye çağrıldı.

Konu ile ilgili konuşan Erşari, derginin OHAL öncesi de baskı gördüğünü belirterek, OHAL ile beraber toplatma kararının arttırıldığına değindi. Erşari, toplatma kararını devletin Kürtçe ve Kürt kültürüne tahammülsüzlüğünün göstergesi olarak nitelendirdi.

Cezaevlerinde yazar ve okuyucularının olduğunu kaydeden Erşari, dergilerinin okur kesiminin çoğunluğunun siyasi tutuklu ve hükümlüler olduğunu ancak kendilerine ulaşan mektuplarda derginin cezaevlerine verilmediğini öğrendiklerini söyledi. (DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Van gölü martıları yemek için Karacadağ'a kadar uçuyor

SONRAKİ HABER

İzmit’te edebiyat gecesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa