Derbide açılan pankarta kadınlardan suç duyurusu

Derbide açılan pankarta kadınlardan suç duyurusu

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde açılan ve tepki gören pankart hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanan derbi maçında açılan pankartla ‘suç işlemeye tahrik’, ‘Suçu ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘hakaret içeren tezahürat’ suçlarının işlendiğini belirten Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği adına Avukat Aynur Tuncel Yazgan tarafından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan 17 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, 20 Kasım 2016 tarihinde Kadıköy'deki Şükrü Saraçoğlu Stadyumunda Fenerbahçe ve Galatasaray arasında gerçekleşen müsabakada 'UntilTheGrave Uslanmaz Tribün Gençleri' olarak anılan Fenerbahçeli bir kısım taraftarın bir pankart açtığı belirtildi.

‘CİNSEL İSTİSMAR EYLEMLERİNE GÖNDERME’

Dilekçede, söz konusu pankartın üzerindeki yazı incelendiğinde Galatasaray'ın 17 yıldır Şükrü Saraçoğlu Stadında bir galibiyet alamadığına vurgu yapılmak istendiği ancak bu vurgunun ‘18 yaş öncesinde çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerine gönderme yapılarak’ gerçekleştirildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, “Bu vurguda; 17 yıldır galibiyet alamama; çocuğun 18 yaşın altında bulunmasına, rakibini yenmek; cinsel istismar gerçekleştirmeye, rakip takım; cinsel istismara/saldırıya uğrayan-ezilen ve güçsüz bir kişiye, yenen takım; cinsel istismar failine benzetilmiş, +18 ifadesi ile cinsel saldırı eylemlerinin bundan sonra da süreceği ve cinsel saldırı suçunun mağduru artık 18 yaşını doldurduğundan, eylemin yasal olacağına ilişkin bir algı yaratılmaya çalışılmıştır” denildi.

MÜSABAKALARI SEYİRDEN YASAKLAMA TEDBİRİ

Dilekçede, soruşturma kapsamında yapılacak araştırma sonucu kimlikleri saptanacak şüpheliler hakkında, ‘spor müsabakalarını seyirden yasaklama tedbiri’ uygulanması da talep edildi. Dilekçede kimlikleri bilinmeyen şüpheliler hakkında ‘suç işlemeye tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘hakaret içeren tezahürat’ suçlarından soruşturma yapılarak cezalandırılmaları istemiyle iddianame düzenlenmesi talep edildi. (DHA)

www.evrensel.net