Kayseri Emek Gençliği: Öğrenciler yurt denetimini ele almalı

Kayseri Emek Gençliği: Öğrenciler yurt denetimini ele almalı

Aladağ'da 12 kişinin hayatını kaybettiği facianın tekrarlanmaması için öğrenciler kendi yurt denetimlerinde söz hakkına sahip olmak istiyor

Adana'nın Aladağ ilçesinde birçok ihmal dolayısıyla engellenemediği iddia edilen yurt yangını hakkında tartışmalar devam ediyor. Kayseri’de Emek Gençliği de yurtların denetimi için kolları sıvadı. Görüştüğümüz Emek Gençliği yöneticisi Mehmet Peker, “Öncelikle yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Emek Gençliği merkezi tarafından yangının çıktığı gece yayınlanan açıklamada bazı sorularımız olmuştu. Bu soruları Adana’da çıkan yangının neden-sonuç ilişkisini açığa çıkartmak ve sorumluların yargılanmasının bir aracı olarak gördüğümüz için gündeme getirmiştik ve cevap verilene kadar da sormaya devam edeceğiz. Bugün ise bu soruları yurtlarda kalan tüm öğrenciler yönetimine sormalıdır. Acaba Adana’da alınmayan önlemler kaç yurtta alınmıştır diye merak ediyoruz ve çıkacak tablonun çok daha dehşet verici olacağına dair de ciddi verilerimiz bulunmaktadır. Denetimin alınmadığı yurtlarda, zaten olması da gereken öğrencilerin denetimde söz sahibi olmasıdır” dedi. Bir daha böyle bir vakanın yaşanmaması için başta eğitim emekçileri ve öğrencilere büyük görev düştüğünü söyleyen Mehmet Peker soruları şöyle sıraladı:

* İlköğretim çağındaki çocukların bu tür yurtlarda kalmasının yasadışı olduğu bilinmiyor mu? Sorumlu bürokratlar, bakanlara cezai işlem uygulanacak mı?
* Öğrencilerin hayatını kaybettiği yurt en son ne zaman denetime tabii tutuldu?
* Yangın merdiveni başta olmak üzere neden kapılar kilitliydi?
* Ahşap olan yurt binası yangınlara karşı risk taşıyor olmasına rağmen devlet neden cezai yaptırımda bulunmadı? 
* Yerlerin halı gibi yanıcı bir malzeme ile kaplandığı iddiası doğru mudur? 
* Otomobillerde dahi olması gereken yangın tüpleri odalarda mevcut mudur? 
* Ücretsiz olduğu iddia edilen bu yurdun finansmanını kimler sağlamaktadır, bu olaydan kaynaklı yargılanacaklar mı? 
* Kaloriferli bir binada yurt öğrencileri neden elektrikli ısıtıcıya ihtiyaç duymuştur? 
* Çocuklarını kaybeden ve olay yerine giden, tepki gösteren ailelere polis neden saldırır?
* Bu öğrencilerin güvenceli alanlarda devlet tarafından ücretsiz barınması neden sağlanmıyor?
* Öğrenciler başta olmak üzere yurt görevlilerine olası bir yangın sırasında yapılması gerekenlerin izahı için tatbikat yapılıyor mu? (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net