29 Kasım 2016 04:46

ABD’de ‘çılgın radikal hoca’ avı

ABD'de akademisyenleri fişlemek amacıyla internet sitesi kuruldu. Sitede muhalif akademisyenlerin isim ve fotoğrafları yer alıyor.

Paylaş

Ekim KILIÇ
New York

ABD’de geçtiğimiz hafta McCarthyci cadı avı dönemlerini aratmayacak cinsten bir gelişme yaşandı. ‘Muhafazakar öğrencilere karşı ayrımcılık yapan, Amerikan karşıtı değerleri yücelten ve sınıfta solcu propaganda yapan’ akademisyenleri ‘teşhir etmek ve belgelemek’ amacıyla bir internet sitesi kuruldu. Sitede bazı hocaların fotoğrafları ve onlardan bahseden kısa anekdotlar bile bulunuyor. Site ‘Turning Point USA’ adlı bir öğrenci tabanlı oluşum tarafından açıldı.

Turning Point kendisini sitesindeki ifadeye göre ‘Serbest piyasa ve sınırlı hükümet için öğrenci hareketi’ olarak tanımlıyor. Grup kendi amacını ‘Mali sorumluluğu, serbest piyasaları ve sınırlı hükümeti teşvik etmek için öğrencileri tanıtlamak, onlara öğretmek, onları eğitmek ve örgütlemek’ olarak ifade ediyor.

‘Professor Watchlist’ adlı site türünün ilk örneği değil. Daha öncesinde NoIndoctrination.org adlı site üniversitede ön yargılı olduğu iddia edilenlerin kişisel bilgilerini kaydediyordu. Ayrıca muhafazakar Yazar David Horowitz tarafından yazılan ‘Amerika’nın En Tehlikeli 101 Akademisyeni’ adlı kitap da mevcut. 

Inside Higher haberine göre böylesi çabaların belirli sosyal gruplar ve ifade özgürlüğü adına kaygıların yükseldiği bir dönemde ayrı bir anlam taşıyor. 

Aynı zamanda, site sosyal medya kullanıcılarının da dikkatinden kaçmadı. Site için #trollprofwatchlist hastagi açan twitter kullanıcıları ‘İpucu Üniversitesi’ akademisyeni “Indiana Jones ve Harry Potter’ın Hogwarts Cadılık Okulu’ndan Gilderoy Lockhart”ın da aralarında bulunduğu filmlerde yer etmiş karakterler hakkında şikayetlerini bildirerek siteyle dalga geçti.

OKULUNUZDA ÇILGIN RADİKAL HOCALAR VAR MI?

Turning Point USA kurucusu, Öğrenci Charlie Kirk, sosyal medyadan yeni açtıkları teşhir sitesini ‘Okulunuzda çılgın radikal hocalar mı var? Professor WatchList’i kontrol edin!’ şeklinde duyurdu. 

Kirk, kurdukları site için “Amerika’daki bazı üniversite hocalarının çizginin dışına çıktıkları artık sır değil… Hocalar muhafazakarlara saldırıyorlar. Ve kendi liberal ajandalarını ilerletmek adına bulundukları mevkideki güçlerini kullanarak sınıflarda liberal propaganda yapıyorlar. Turning Point USA artık yeter diyor. Artık bu hocaları teşhir etme zamanıdır.” yorumunda bulunuyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Telekom’u kamulaştırın, borcu Oger’e bırakın’

SONRAKİ HABER

‘İşçilerin birliği karşısında hiçbir yasak duramaz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa