26 Kasım 2016 08:39

Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti

Küba'nın Efsane Lideri Fidel Castro, 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Paylaş

Küba Devriminin Lideri Fidel Castro, 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel'in cesedin kendi vasiyetine göre yakılacağını söyledi. Castro’nun külleri 4 Aralık günü düzenlenecek törenle Santiago de Cuba’daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek. Küba Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Küba Halkı, Fidel Castro’yu Havana’daki Jose Marti anıtında 28 - 29 Kasım tarihleri arasında selamlayarak, saygılarını sunacaklar. 29 Kasım saat 19.00’da da başkent Havana’da kitlesel bir miting düzenlenecek.

Küba Komünist Partisi'nin Nisan ayında yapılan 5. Kongresinde konuşan Fidel Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" demişti. 

RAUL CASTRO: ZAFERE KADAR DAİMA!

Fidel'in ölüm haberini veren Küba Devlet Başkanı Raul Castro şöyle konuştu: "Halkımıza, Amerika'nın dostlarına ve dünyaya derin bir üzüntüyle bildiririz ki, bugün, 25 Kasım gece saat 22.29'da, Küba Devrimin Başkumandanı Fidel Castro Luz yaşamını yitirmiştir. Yoldaş Fidel'in isteğini yerine getirmek üzere cenazesi yakılacaktır. 26'sı cumartesi sabahı, cenazesini örgütleme komisyonu, Küba Devrimi'inin kurucusu için düzenlenecek anma töreniyle ilgili halkımızı bilgilendirecektir. Zafere kadar daima!"

FOTOĞRAFLARLA FİDEL CASTRO

ÖNCEKİ HABER

OHAL’e rağmen sokağa çıkan kadınlar: #herHALdedireniyoruz

SONRAKİ HABER

‘İsraf’tan sonra ‘talan’ demek de hakaret sayıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa