20 Kasım 2016 18:50

Can Yücel'in dergilerde kalan şiirleri

Yasakmeyve dergisinde yayınlanan 'Tarihe Çentik Atan Şiirler' isimli makalede Can Yücel'in kitaplarına almadığı, dergilerde kalan şiirleri incelendi.

Paylaş

Yasakmeyve dergisinin 83. sayısında “Tarihe Çentik Atan Şiirler” başlığıyla yayınlanan makalede Can Yücel’in kitaplarına almadığı, dergilerde kalan şiirleri incelendi. İsmail Afacan ve Mustafa Çavuşoğlu’nun kaleme aldığı makalede Can Yücel’in Ant, Birikim ve Sanat Emeği dergilerinde kalan şiirleri hikayeleriyle birlikte analiz edildi.

60’lı yılların sosyalist dergilerinden Ant’ta yayınlanan “Gözle Kaş” ve “Çingene çalar arap oynarken” şiirleri Can Yücel’in Türkiye İşçi Partisi içinde yaşanan tartışmalara karşı aldığı pozisyonu gösteriyor. Makalede yer alan bu şiirlerde Can Yücel’in TİP içindeki çatışmalardan ve tartışmalardan oldukça rahatsız olduğu görülüyor.

Yine 1975 yılında Birikim dergisinde yayınlanan “Kurşuni” şiiriyle Franco faşizmine karşı mücadele eden 5 İspanyol gencin idam edilmesini protesto ediyor ve İspanyol halkıyla enternasyonal dayanışma örneği gösteriyor. Makalede bir de Can Yücel ve Ozan Telli’nin birlikte yazdıkları ve örgütlü mücadelenin önemine dikkat çektikleri “Yokluk” şiiri hikayesiyle birlikte yer alıyor.

YİRMİNİN ÜZERİNDE ŞİİRİ DERGİLERDE

Makale kapsamında beş şiiri analiz ediliyor ama dergilerde kalan yirminin üzerinde şiiri bulunuyor. İsmail Afacan ve Mustafa Çavuşoğlu bu konuda şunlara dikkat çekiyor: “Dergilerde kalan şiirleriyle, kitaplarında yer alan şiirlerini karşılaştırırken birçok zorlukla karşılaştık ve yirminin üzerinde şiir tespit ettik. Can Yücel külliyatının dağınıklığı ve derleme eserlerinin fazlalığı araştırmayı zorlaştıran en büyük etkendi. Can Yücel’in dergilerinde kalan şiirleri üzerine yapılacak kapsamlı çalışma Can Yücel külliyatına büyük bir katkı sağlayacaktır.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sisi, Trump’tan umutlu!

SONRAKİ HABER

Derbide ilk 11'ler belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...