20 Kasım 2016 09:14

Tartı doğru sonucu veriyor mu?

Tartı size doğru sonucu söylüyor mu, her gün tartılmak doğru mu, Diyetisyen Şeyda Sular yanıtladı.

Paylaş

Uzmanlar kilo verme programına başlandığında yapılan en büyük yanlışın sürekli tartılmak olduğunu belirtiyor.  İstenilen kiloya ulaşıldı mı, yoksa verilen kilolar alındı mı gibi sorulardan kurtulmanın yolu tartıya çıkmaktır; her gün hatta gün içinde 2-3 kere.  göremedikçe umutsuzluğa kapılırsınız.

Peki gerçekten korkulacak bir şey var mı, tartı size doğru sonucu söylüyor mu, hergün tartılmak doğru mu, şok diyetlerle giden haftada 5 kilo sonucu gerçek mi? Bu soruları Diyetisyen Şeyda Sular’a sorduk.

‘HER GÜN TARTILMAK DOĞRU DEĞİL’

Maalesef her gün tartılmak doğru değil. Vücudumuz ve hormonlarımız yediğimize, içtiğimize ve günlük stres altında olan hayatımıza karşı değişken bir hal sergilemektedir. Örneğin bir gün önce alkol mü aldık, ertesi gün alkole bağlı vücudumuzda oluşan ödem tartıda artı sonucu gösterecektir ya da stresli bir gün mü geçirdiniz, diyeti bozdunuz ve aşırı karbonhidrat mı tükettiniz maalesef kilo almamış olsanız bile ödeme, bozulan bağırsak hareketlerine bağlı tartıda geçici artışı görmek mümkündür. Bu sizde moral bozukluğu yaratmamalıdır, ne de olsa kilo veremiyorum deyip diyeti bozmanız da neden olmalıdır. Her gün tartılmak yerine haftada bir gün sabah aç karnına tuvalete çıktıktan sonra tartılmak size en doğru sonucu verecektir.

YAĞ, KAS VE SU ORANINI GÖSTEREN ALETLER GÜVENLİ Mİ?

Gelelim diyetisyenlerin kullandığı yağ, kas ve su oranını ölçen aletlerin doğruluğuna...

Danışanlarımda da çok sık yaşadığım sorunlardan biri kilo vermiş ama tartıda yağdan değil kas ya da sudan gittiğini gösterdiğinde kafalardaki soru işaretlerine. Siz düzenli ve dengeli beslendiyseniz özellikle fiziksel aktiviteyi eksik etmiyorsanız tartıda kastan giden kiloya itibar etmeyin. Birgün önce aldığınız su miktarı, mens-trüasyon dönemi öncesi ve sonrası tartıda çıkan sonucu değiştirmektedir. Özellikle menstrüasyon döneminizdeyseniz bu tartıdaki sonucu yaklaşık 1.5-2 kg kadar değiştirirken yağ ve kas oranını da aynı ölçüde üzücü bir şekilde farklı göstermektedir. Siz verdiğiniz kiloyu yağdan gittiğini görmek istiyorsanız, benim de danışanlarımda her görüşmede yaptığım mezura ölçümü ile bunu net bir şekilde görebilirsiniz. Vücuttan kaybedilen yağ, mezura ölçümünde özellikle bel ve kalça çevresinden incelmeye neden olmakta ve sizi en doğru sonucu göstermektedir.

ŞOK DİYETLER SAĞLIKLI MI?

Şok diyetlerle kısa sürede verilen kiloların doğruluğuna bakacak olursak…

Sağlıklı ve dengeli kilo vermede hedef haftada maksimum 1-1.5 kg’dır. Bunun üzerinde verilen kilolar maalesef yağ dışından gitmektedir. Vücut yağ yakımı düşünülen kadar kolay bir süreç değildir ve haftada 5-6 kg gibi çılgın sonuçlar size ya sudan ya da kastan kaybı yaşatacaktır. Yine bu süreçte tartıya itibar etmeyip mezura ile öncesi ve sonrası yaptığınızda yüksek rakamlarda verilen kiloya karşı mezurada küçük düşüşler size doğruyu ve şok diyetlere itibar etmemeniz gerektiğini gösterecektir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bugün ya tarihi bir gün ya da; Kadıköy klasiği!

SONRAKİ HABER

Frankfurt'ta 25 bin kişi otomobil fuarını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa