Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü’ne 2 yıl 4 ay hapis

Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü’ne 2 yıl 4 ay hapis

Kapatılan Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban’a 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Türkiye’nin günlük Kürtçe yayın yapan tek gazetesiyken 29 Ekim’de yayınlanan kanun hükmünde kararname ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban hakkında gazetenin 21 Şubat 2014 tarihli sayısında “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Çoban katılmazken, avukatı hazır bulundu. Heyet değişikliği nedeniyle okunan duruşma tutanaklarının ardından duruşma savcısı davanın esası hakkında mütalaasını verdi. Savcı, örgüt propagandası suçunun oluşturduğunu savunarak, Çoban’ın cezalandırılmasını istedi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan avukat Resul Tamur ise müvekkilinin gazetecilik faaliyetleri gereği olarak kendi muhabirleri ve farklı ajansların hazırladığı haberleri gazetede yayınlandığını belirtti. Gazetede yayınlanan haberlerin haber alma ve haber verme hakkı ile özgürlüğü çerçevesinde yapıldığına işaret eden Tamur, haberlerin içeriğinde cebir ve şiddet içeren ve bunu öven bir yaklaşım içinde olunmadığını, haber içeriği nedeniyle herhangi bir eylem olup olmadığını araştırılması gerektiğini vurguladı. AİHM’in basın özgürlüğü konusunda verdiği kararlara da dikkat çeken Tamur, beraat istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Çoban’ın ‘örgüt propagandası’ suçunu zincirleme şeklinde ve basın yoluyla işlediği gerekçesiyle 2 yıl 4 ay 3 gün hapis cezası verdi. Çoban’ın avukatı kararı temyiz edecek. (DİHABER)

www.evrensel.net