16 Kasım 2016 18:36

Annesi, Poyraz Ali için açlık grevinde

Silivri Cezaevinde tutuklu Zeynep Bakır, 3.5 aydır ayrı olduğu atipik otizmli oğlu 4.5 yaşındaki Poyraz Ali’ye kavuşmak için açlık grevine girdi.

Paylaş

Atipik otizmli oğlu 4.5 yaşındaki Poyraz Ali’den üç buçuk aydır ayrı olan anne Zeynep Bakır, Silivri 9 No’lu Cezaevinde açlık grevine başladı. Bakır, oğlunun rehabilitasyonu ve eğitimi için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine sevk edilmek istiyordu. Bakır’ın oğluyla bir araya gelebilmek için yaptığı başvuruların tümü reddedildi.

KREŞİNDEN UZAK

Poyraz Ali, annesi Silivri’ye gönderilmeden önce, haftada dört gün 16 saatlik bir rehabilitasyon programına ve cezaevindeki ana okuluna devam ediyordu. Annesi Zeynep Bakır da eğitim süreçlerinde yanında oluyordu.

Zeynep Bakır, 1 Ağustos’ta Bakırköy Kadın Cezaevinden, Silivri’ye sürgün edildi. Şiddet gördü. Günlerce tek kişilik hücrede tutuldu.
Poyraz Ali ise Trabzon’da, babasının yanında. Babası çalıştığı için de köyde anneannesi ve dedesiyle kalıyor.

‘ZAMAN ALEYHİMİZE İŞLİYOR’

Cumhuriyet’e konuşan Poyraz Ali’nin babası Emrah Bakır, “Zeynep, siyasi mahpus olduğu için bunları yaşıyor. Hiçbir protestoya katılmadı, oğlumuz için... Yine de sevk edildi. Dilekçe yazıyor, günlerce yanıt alamıyor. Son ret kararı bir hafta cezaevi müdürünün odasında beklemiş. Sözlü olarak, ‘tamam sevkin yapılacak’ dendiği halde üstelik... Duyarsızlık Zeynep’i açlık grevine götürdü. Son sevk talebinin reddedilmesi üzerine yeni bir dilekçe yazdı. İyice çaresiz hissettiği için açlık grevine başlamış. Şimdiye dek yapacağı her şeyi yaptı. Kimse oğlumuzu düşünmüyor. Poyraz Ali, özel eğitime başladığında hiç konuşmuyordu. Takıntıları çok fazlaydı. Dışarı çıkmak istediğinde kapıları yumrukluyordu. Kendini yerlere atıyordu. Zamanla çok şeyi başardı. Konuşmaya başladı. Daha sosyal bir çocuk oldu... Zaman şimdi aleyhimize işliyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hükümetin ve patronların gözü kıdem tazminatında!

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa