11 Kasım 2016 16:09

21. yüzyılın en büyük ‘Süper Ay’ına tanıklık edeceğiz

NASA, önümüzdeki Pazartesi 21. yüzyılın en büyük Süper Ay’ına tanıklık edileceğini açıkladı. Peki ‘Süper Ay’ nedir?

Paylaş

Melani UYKIZ

14 Kasım Pazartesi akşamı 21. yüzyılın en büyük Süper Ay’ını izleyeceğiz. Açıklama, ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’dan geldi.

‘SÜPER AY’ NEDİR?

Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay’ın, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktaya gelmesi durumunda gerçekleşen gök olayı Süper Ay diye adlandırılıyor. Bu durumda Ay’ı dev ve parlak bir küre halinde görürüz.

Ay, Yerberi'de yani Dünya ile arasındaki en yakın mesafeye gelmesi durumunda aralarındaki uzaklığı 356 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte'de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki ortalama mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

Yani Ay, Dünya etrafındaki dolanımını tamamladığı her 28 günlük süreçte bazen Dünya’ya yakın bazen de uzak konuma geliyor ve biz de buna bağlı olarak onu olduğundan büyük ve küçük algılıyoruz. Fakat her yaklaşması, Ay’a Süper Ay dememiz için yeterli değil. Bunu diyebilmemiz için ikinci bir şart daha var. O da hem Dünya’ya en yakın konumda hem de dolunay halinde olması.

AY 18 YIL SONRA BU KADAR YAKIN OLACAK AMA...

Ay, en son 68 yıl önce, 26 Ocak 1948’de bu denli büyük görüldü. Ay’ın bu kadar yakına geleceği en yakın tarih 25 Kasım 2034, yani 18 yıl sonra. Ancak ay o tarihte dolunay olmayacağından bu kadar iyi görünmeyecek. O nedenle bu önemli gök olayını kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Pazartesi akşamı gerçekleşecek bu ‘Süper Ay’, ışık kirliliğinin ve bulutların az olduğu bir yerden keyifle izlenebilir. Eğer Ay’ı yeni göründüğü akşam saatlerinde izleyebilirseniz, yer cisimleriyle de kıyaslayarak olduğundan yaklaşık yüzde 14 daha büyük görebilirsiniz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zarrab ailesinden 4 kişiye 75 yıl istendi

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...