11 Kasım 2016 15:36

Yarkadaş: 30 değil 76 çocuk tacize uğradı

Adıyaman’da çok sayıda öğrencinin cinsel istismara uğramasına dair iddialar büyüyor. CHP'li vekil Barış Yarkadaş suçluların korunduğu iddia etti.

Paylaş

Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde çok sayıda öğrencinin cinsel istismara uğramasına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’tan yeni iddilar geldi. Yarkadaş, 30 değil, 76 çocuğun tacize uğradığı bilgisine ulaştıklarını belirtti. Yarkadaş’ın edindiği bilgilere göre çocukların savcılığa götürülerek dinlenmesine başlanmış.

TACİZDEN TUTUKLANAN MÜSTAHDEM DEFALARCA OKUL DEĞİŞTİRMİŞ

Tutuklanan müstahdemin korunduğunu belirten Barış Yarkadaş, konuyla ilgili yazılı açıklamasında müstahdemin taciz şikayetlerinden dolayı son 1 yılda 3 kez görev yerinin değiştirildiğine dikkat çekti. Yarkadaş’ın ulaştığı bilgilere göre müstahdem M.S.G., o dönem görev yaptığı Adıyaman 1 Aralık Orta Okulu'ndaki bir taciz şikayetinden dolayı soruşturmaya uğruyor ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Gerger İmam Hatip Lisesi'nde görevlendiriliyor. Tacize uğrayan çocukların yakınlarının verdiği bilgiye göre, müstahdem bir ya da iki ay sonra tekrar 1 Aralık Orta Okulu'ndaki görevine dönüyor. Yine bir şikayet sonucu görev yeri değiştiriliyor ve ve bu kez 15 Temmuz Şehitleri Lisesi'ne gönderiliyor. Burada da taciz şikayetleri geliyor ve bunun üzerine tekrar Gerger İmam Hatip Lisesi'ne gönderiliyor. Bunca somut kanıta rağmen, kimsenin M.S.G.'nin görevine son vermediğini belirten Yarkadaş, "Vali, tacizden tutuklanan müstahdem ile diğer görevlileri kimin ve neden koruduğunu da açıklamalıdır'' dedi.

‘TACİZE UĞRAYAN ÇOCUK SAYISI 76’

MSG'nin 30 değil 76 ekek çocuğuna tacizle suçlandığını ve tutuklandığını belirten Yarkadaş, "MSG'yi, Gerger eski Kaymakamı mı korudu? Koruma ve tacizi gizlemelerindeki sebep, eski kaymakamın eşinin de İmam Hatip Lisesi'nde öğretmen olarak görev yapması mıdır?'' dedi.

 'ÇOCUKLARIN HESABINI VERİN'

Müstahdem MSG'nin, okuldaki görevine yeniden döndükten sonra tacize devam ettiğini ve mağdur öğrenci sayısının hızla arttığına dikkat çeken Yarkadaş, "Vali Abdullah Erin, bize verdiği cevapta gerekenin yapıldığını söylüyor. Ne yapmışlar? Çocukları nasıl korumuşlar? Mağdur olan öğrencilere ve ailelerine psikolojik destek mi sağlamışlar? Bunların hiç biri yapılmamış. 76 çocuğun hesabını verin'' diye konuştu.

TEK BİLDİKLERİ YASAK GETİRMEK

Valilik, emniyet ve savcılığın, kendisinin tacizi kamuoyuna açıklamasının ardından harekete geçtiğini ve açıklamasını yayınlayan sitelere hızla ''erişim yasağı'' kararı aldırttığını belirten Yarkadaş, Adıyaman Valisi Abdullah Erin’in “gereken yapıldı” açıklamasına şu sözlerle tepki gösterdi: “Evet, benim açıklamamın ardından, haberlere jet hızıyla yayın yasağı kararı aldırttılar. Valinin ve devlet yöneticilerinin gerekenin yapılmasından anladıkları bu... Şimdi Vali Erin, kamuoyuna ne yaptıklarını anlatmak zorunda.''

Tacizde ihmali bulunduğu için görev yerleri değiştirilen üç kamu görevlisinin akıbetinin açıklanması gerektiğini de belirten Yarkadaş, "Konuyu yakından takip ediyoruz. 76 çocuğu taciz eden ve koruyanların peşini bırakmayacağız'' ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK üyeleri, grevdeki İZBAN işçilerini ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Arjantin'de dövülerek öldürülen 19 yaşındaki genç için "adalet" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...