06 Kasım 2016 20:41

Kocaeli’de İSİG Meclisi girişimi tartışıldı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) Kocaeli girişimi için yapılan ilk çağrı yanıt buldu.

Paylaş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) Kocaeli girişimi için yapılan ilk çağrı yanıt buldu.

Eğitim Sen Kocaeli şube binasında gerçekleştirilen foruma Kocaeli'de yaşayan işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, mühendis, avukat, akademisyen ve çok sayıda işçi katıldı. Katılımcıların da görüşlerini yansıttığı foruma İstanbul'da İSİG Meclisi adına çalışma yürütmüş isimlerin de katılımıyla deneyim aktarımı sağlandı.

Forumda açılış konuşmasını yapan Kocaeli İSİG Girişiminden Selçuk Karstarlı, Kocaeli'de böyle bir girişime neden ihtiyaç duyulduğundan bahsetti. Hangi alanlarda nasıl çalışmalar yapacaklarını bu forumda tartışmak ve bir yol çizmek istediklerini belirten Karstarlı, "Türkiye işçi cinayetleri tablosunu artık İSİG Meclisinden takip etmeye başladı, herkes bu verileri kullanır oldu. Ölümlere karşı bir mücadele verilecekse doğru bir çizgi benimsenmeli diye düşünüyoruz. Kocaeli sanayinin en yoğun olduğu yerlerden biri, burada acımasız bir üretim sürecinin içerisindeyiz. İş cinayetleri, Kocaeli açısından her evin meselesi. Biz bu alanda çalışma zorunluluğunu hissettiğimiz için bir girişimde bulunmak istedik. Hangi alanlarda nasıl çalışmalar yapacağımızı burada yapacağımız forumda belirlemek istiyoruz" diye konuştu.

'ANA SORUN ÖRGÜTLENME'

İstanbul İSİG Meclisinden foruma katılmak için gelen isimlerden olan Murat Çakır, İstanbul merkezli İSİG'in 2000'li yıllarda Tuzla ve kot kumlama işçilerinin yaşadıkları sorunlar ve verdikleri mücadele üzerine kurulduğunu ifade etti. Çok farklı alanlarda işçi cinayetlerinin yaşandığı, işçi direnişlerinin sergilendiği ortamlarda bulunduklarını aktaran Çakır, farklı farklı alanlarla ilgili raporlar hazırladıklarını da belirtti. Ana sorunun örgütlenme olduğunun altını çizen Çakır, "Yerele özgü sorunların üzerine gidilmeli. Ama ana sorun örgütlenme meselesidir. İşçiler örgütsüz ise sorunların daha da arttığını, cinayetlerin yaşandığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu iki konuşmanın ardından devam eden forumda çok sayıda kişi söz alarak Kocaeli İSİG Meclisinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair önerilerde bulundu. Önerilerin ışığında kurulacak olan mail grubu üzerinden ve en kısa zamanda planlanacak bir toplantıyla tekrar bir araya gelme kararı alan forum katılımcıları, iş cinayetlerini en aza indirmeyi hedefliyor. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ronaldo, Real Madrid'le sözleşmesini 2021'e kadar uzattı

SONRAKİ HABER

Rehabilitasyon için gittiği kursta istismara maruz bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa