06 Kasım 2016 21:09

Irak ordusu Musul’a adım adım yaklaşıyor

Irakgüçlerinin Musul’u IŞİD kontrolünden alma operasyonu kentin çevresindeki ablukanın daraltılmasıyla devam ediyor.

Paylaş

Euronews’un haberine göre Iraklı yetkililer, Musul’un 15 kilometre güneyindeki Hammam el-Alil kasabasının merkezinin kontrol altına alındı, resmi kurumlara Irak bayrağı asıldı. 

IŞİD’in kontrol ettiği en büyük kent olan Musul’a yönelik operasyonda bu kasabanın kontrol altına alınmasının stratejik açıdan önemli olan Musul Havalimanına ulaşma yolunda önemli bir aşama olarak olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, Musul’un doğusunda nüfusunun çoğunluğu Hıristiyan olan Bartella kasabasına giderek cephedeki gelişmelerle ilgili bilgi aldığı bildirildi.

Kentte bir milyondan fazla sivilin bulunduğu tahmin ediliyor. Irak güçlerinin Musul’un doğusundan kent merkezine doğru ilerlemeye çalışırken, sivil kayıpların artmasından endişe ediliyor. Musul’dan kaçmayı başaranlar ise oluşturulan kamplara yerleştirilmeye devam ediyor.

MUSUL MERKEZİNE SADECE IRAK ORDUSU GİRECEK

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Musul operasyonu kapsamında peşmerge güçleri ile Şii Haşdi Şabi birliklerinin kent merkezine girmeyeceğini söyledi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi’yi ve beraberindeki heyet Erbil’e gelerek Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile görüşmüştü. 

Burada basına yaptığı açıklamada Fuad Hüseyin, Musul operasyonu kapsamında Şii Haşdi Şabi milislerinin kent merkezine girmeyeceğini söyledi. Barzani ve İbadi görüşmesine ilişkin ise Fuad Hüseyin, “Görüşmede, operasyon kapsamında peşmerge güçleri ile Irak Ordusu arasında yapılan işbirliği öncelikli konuşuldu” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yunus Delice: Kafasına bir şey koydu mu vazgeçirene aşkolsun

SONRAKİ HABER

Sıcaklıklar düşüyor, yağış bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa