05 Kasım 2016 03:02

BTK, operatörlerden VPN servislerini engellemelerini istedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), operatörlere gönderdiği bir talimat ile VPN servislerinin kapatılmasını istedi.

Paylaş

Bu akşam Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6cı maddesinin 1 fıkrasının (ç) bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılmasının istendiği ifade edildi. Bu servisler arasında; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var. 

T24'ten Füsun Sarp Nebil'in haberine göre, VPN servislerinin kapatılmasının nedeni, Twitter, Facebook gibi servislere dün itibariyle uygulanan erişim daraltmanın VPN ile bypass edilmesini engellemek. 

Ancak VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Yanısıra bankalar, noterler ya da şirketler VPN kullanıyorlar. Çünkü güvenli. Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN, genel internet ağı içinde özel ve güvenli bir tünel açmak anlamına geliyor. Dolayısıyla VPN'in tamamen kapatılması ülkede ekonomiyi engellemek anlamına gelebilir. Örneğin noterlerin kullandığı OpenVPN protokolünün engellenmesi, bireyler ve şirketler kadar devletin işleyişine bile etkide bulunabilecek bir konu. (MEDYA SERVİSİ)

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş Edirne, Yüksekdağ ise Kocaeli F Tipi cezaevinde

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa