04 Kasım 2016 01:56

Contemporary Istanbul'a '2. Abdülhamid' baskını

Yalçın Bayer: Lütfü Kırdar'da açılan çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul bu akşam gerici yobazlar tarafından basıldı. İstanbul'a yazık ediliyor.

Paylaş

İstanbul’daki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde bu yıl 11.’si düzenlenen Contemporary İstanbul’un açılış etkinliğine 'Milli Görüşçü' olduğunu belirten bir grup tarafından baskın düzenlendi.

Ressam Ali Elmacı'nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in portresinin bir heykele resmedilmesine tepki gösterdiği öğrenilen grup sosyal medyadan örgütlenerek Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'ne geldi.

Contemporary Istanbul 2016’nın basıldığını kişisel Twitter hesabından duyuran Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, “Lütfü Kırdar'da açılan çağdaş sanat fuarı ‘Contemporary Istanbul’ bu akşam gerici yobazlar tarafından basıldı. İstanbul'a yazık ediliyor" ifadelerini kullandı.

CONTEMPORARY ISTANBUL'DA BU YIL

Türkiye’nin ve bölgenin çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 6 Kasım’a kadar İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1050 eserle katılacağı Contemporary Istanbul’un bu yıl küratörlüğünü Marc-Olivier Wahler yapıyor.

Danışmanlığını Marcus Graf’ın üstlendiği Collectors’ Stories sergisi de Contemporary İstanbul kapsamında gerçekleştirilecek. Türkiye’nin önde gelen 60 koleksiyoneri tarafından bizzat seçilen 120 sanat eserinin sergileneceği sergide, 53 Türk ve 49 yabancı sanatçı olmak üzere toplam 102 sanatçının enstalasyon, heykel, video, pentür ve fotoğraf işleri yer alıyor.

Fuarda bu yıl yine birbirinden şaşırtıcı eserler sanatseverleri bekliyor.

Contemporary Istanbul’da izleyiciler Fahrettin Aykut’un ‘Kentsel Dönüşüm’ adlı eseri Dirimart ve Berlin ART Projects’in stantlarını, Galeri Zilberman’da yer alan Azade Köker’in ‘Buğday Tarlası’ eserini Lazerides standındaki Mark Jenkins’in ‘A Quiet Moment’ heykelini,  Alan İstanbul standındaki Murat Pulat’ın ‘My Life to Live’ı ve "Marlborough Gallery, Ahmet Güneştekin’in Zülkarneyn figüründen esinlenerek yorumladığı işlerini görebilirsiniz. Güneştekin’in yolculuk ve ölümsüzlük kavramları etrafında geliştirdiği işleri arasında, binlerce metal parça kullanarak çalıştığı Ölümsüzlüğe Yolculuk adlı enstalasyonu ilk günden beri izleyicilerin yoğun ilgisini görüyor.

50’DEN FAZLA KONUŞMACI

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen ‘CI Dialogues’, bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri Çağdaş Sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. ‘CI Dialogues’ buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan ‘CI Design’ ve ‘Plugin’i de kapsayacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Manchester United'ı 2-1 yendi

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa