03 Kasım 2016 20:05

‘Musul, Türkiye-Irak savaşını tetikleyebilir’

Patrick Cockburn, bugünkü yazısında Musul operasyonu üzerinden Türkiye-Irak ilişkisini analiz etti.

Paylaş

İngiltere merkezli yayın organı Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, bugünkü yazısında Musul operasyonu üzerinden Türkiye-Irak ilişkisini analiz etti.

Cockburn’ün Erbil’den gönderdiği yazı gazetede “Musul muharebesi Türkiye ve Irak arasında savaş çıkarabilir”, internet sitesinde ise “Irak, Musul’u IŞİD’den sonra kontrol etmesi gereken Türkiye ile savaşa hazır” başlıklarıyla yayımlandı. BBC Türkçe’nin tercüme ettiği yazıda dikkat çeken bazı kısımlar şöyle:

TÜRKİYE KENDİSİNİ ‘HAMİ’ GÖRÜYOR

“Irak ve Türkiye, Musul ve çevresindeki bölgenin IŞİD’in ardından kimin kontrolünde olacağı üzerine birbirlerini savaşla tehdit ediyor. Gerilim, Irak ordusunun doğu Musul’a girmesi ve Şii milislerin Telafer’e ilerlemesi ile artıyor. Türkiye kendisini, IŞİD’in yenilmesiyle bölgede korumasız kalacak Musul ve Irak’ın kuzeyindeki Sünni Arapların hamisi olarak görüyor. Musul’u ortadan ikiye bölen Dicle nehrinin doğusunda genellikle iyi eğitimli profesyoneller, doktorlar, mühendisler yaşıyor. Onların içinde IŞİD sempatizanı sayısı azdır. Bu nedenle kentin doğusunda oturanlar IŞİD’in, halktan daha fazla destek bulduğu daha fazla destek bulduğu kentin batısına çekilmesini bekliyorlar. Nehrin iki yakasını bağlayan beş köprünün de patlayıcılarla donatıldığını da aktarıyorlar. Irak hükümeti, Türkiye’nin müdahale olasılığına karşı sert tepki gösterdi, Türkiye ile savaşa girmek istemediklerini ama buna da hazır olduklarını açıkladı. (...) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Ekim’deki konuşmasında Irak Başbakanı Haydar İbadi’ye ‘Sen benim muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kalitemde değilsin’ dedi. 23 Ekim’de ise Musul’un tarihsel olarak Türkiye’ye ait olduğunu ve bu yüzden kentin geleceğinde rol oynamaları gerektiğini söyledi. (...) Erbil’deki siyasi gözlemciler Türkiye’nin Musul’a asker göndermesini de beklemiyor. Ama bu, Şii milislerin Telafer’e saldırması durumunda değişebilir. PKK’nin Musul etrafındaki gelişmelerden çıkar elde etmesi de Türkiye’yi harekete geçirebilir.

‘MUSUL’UN DÜŞÜŞÜ BİR DİZİ KRİZE YOL AÇACAK’

“Musul’un düşüşü, başkenti olduğu Ninova bölgesinde muhtemelen bir dizi krize yol açacak. Çünkü burası birbiriyle savaşan mezhepler ve etnik grupların bir mozaiği. Yıllar süren savaşlardan sonra buradaki gruplar birbirine nefret besliyor ve Ezidiler, Kürtler ve Hıristiyanlar hep birlikte Sünni Arap komşularını IŞİD’in katliamlarına sessiz kalmakla suçluyor.
Ninova ovasındaki Sünni Arapların çoğu, IŞİD’in geri çekilmesinden sonra dönecek Hıristiyan ve Şabak azınlık gruplarının intikamından korktuğu için Musul’a kaçtı.
Bir kısmı IŞİD’i destekleyip diğerleri karşı çıkan mezhepsel ve etnik gruplar birbirinden intikam almaya başladı bile.”  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İbadi: Anlaşmazlık sürerse iki halk da kaybeder

SONRAKİ HABER

AKP'den Antep'te öğrenciye toplu taşıma indirimine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa