31 Ekim 2016 06:36

‘Kültürpark'ı, dokusunu koruyarak geleceğe taşımalıyız’

TMMOB’a bağlı Mimar, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odaları Şube Başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesinin Yeni Kültürpark Projesini eleştirdi.

Paylaş

Metehan UD
Eda AKTAŞ
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, Yeni Kültürpark Projesi hakkında tartışmalar sürüyor. Projeye dair Evrensel'e konuşan TMMOB’a bağlı Mimar, Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancıları Odaları Şube Başkanları projeyi eleştirdi, sermaye sahiplerinin alana dair görüşlerine karşı endişelerini dile getirdi. Şube yöneticileri, Kültürpark’ın mevcut dokusunun korunması gerektiğini belirtti. 

‘TEKRARDAN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Kültürpark’ın kent belleği için önemli olduğunu vurgulayan Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Aslan “Projeyi mimari açıdan ele alacak olursak, belediyenin geçici mevcut hangarlarının yerine yapmak istediği yeni binanın birtakım sorunları olduğunu düşünüyoruz. Oraya sergi ve kültür merkezi adı altında yaklaşık 35 bin metrekarelik yeni bir yapı öngörüyor proje. Biz buranın kalıcı olarak betonlaşmasına karşıyız. Hangar binalarının kaldırılarak buranın kent parkına katılmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz. Projenin tekrardan gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi. 
Sermaye gruplarının alana dair açıklamalarına da değinen Aslan şunları söyledi: “Bu çok üzücü bir durum. Kültürpark bu kentin belleğinin en önemli alanlarından bir tanesi ve tüm İzmirlilerin, kamunun kent parkı. Bu gözle değerlendirilmesi gerekiyor. Ne bir sermaye grubuna ne de başka bir bölgeye ticari çıkar oluşturma potansiyeli olacak bir inşaat alanı değil. Kültürpark, bütün kentlilerin faydalanabileceği bir alan olarak kalmasını istiyoruz”. 

‘YEŞİL ORANI YÜZDE 70-80 OLMASI GEREKİYOR’

Kültürpark’ın kent parkı dışında hiçbir fonksiyona ihtiyacı olmadığını vurgulayan Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı Özay Yerlikaya da “Yeter ki doğru bir şekilde rehabilite edilsin. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’ın yüzde 56 oranında yeşil oranına kavuşacağını söylüyor. Aslında bu bizim çok da gurur duymamız gereken bir oran değil. Bir kent parkında hedeflenmesi gereken 70’ler, 80’ler olmalı. Yüzde 56’sı yeşil dediğiniz zaman geri kalan yüzde 44’ün yapı, beton ve su öğesi olduğunu görüyorsunuz. Kültürpark’ta yeşil fonksiyonun öne çıkarılması gerekiyor” dedi. 
Büyükşehir Belediyesinin ağaç kesilmeme noktasında hassas davranacağını düşündüklerini ifade eden Yerlikaya “Ama orayı bir şantiye sahasına çevirdiğiniz zaman o yaşlı bireyleri koruyabilme şansınız maalasef yok. Bu yüzden böyle bir kaygı her zaman bizde mevcut. Kültürpark’ın içerisinde yeterince tarihi imge var, bunları ön plana çıkarabilirsek, betonu Kültürpark’ın içerisinden çıkarırsak zaten istediğimiz cazibeyi yeniden yaratmış oluyoruz.” 

‘KONGRE MERKEZİ YANLIŞ YERDE’

Proje içerisindeki kongre merkezine değinen Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Kocaer Şenyol da “Projenin içinde 35 bin m2’ye ulaşacak bir yapı var. Bu yapının aynı zamanda m2’den sayılmayan otopark kısmı da var yerin altında. Bu alan 2500-3000 kişilik bir konferans salonunun da olduğu bir kültür sanat merkezi olarak lanse ediliyor. Ancak bu kadar büyük konferans salonlarının yeri kültür ve sanat merkezlerinin içerisinde olmak zorunda değil.” dedi.  Kongre merkezi için başka alanların daha uygun olacağını söyleyen Şenyol, “Kongre veya diğer toplantılar için bir yapıya ihtiyaç varsa, Kültürpark’ın içinde değil kent bütününde yapılacak bir değerlendirmeyle en uygun alanda yapılmalıdır” dedi.  

‘AÇIKLAMALAR ENDİŞE VERİCİ’

Bu alanda beton bir yapının olmasını kesinlikle istemediklerini söyleyen Şenyol sermaye gruplarının açıklamalarını endişeyle karşıladıklarını söyledi. “Kültürpark alanı kent dokusu içinde kalan nadide alanlarımızdan biri” diyen Şenyol,  “Kamuya ait bu alanın kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi için ivedilikle bu yönde karar alınması gerekiyor. Projeyle yoğun bir beton yapının ortaya çıkarıldığını görüyoruz. Bölgeye yönelik sermaye gruplarının açıklamaları var. Söylemler endişe verici” ifadelerini kullandı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet yöneticilerine polis baskını: 18 gözaltı

SONRAKİ HABER

Beşar Esad’dan Türkiye’ye yanıt: Kuzeyden gelen boş sesler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...