30 Ekim 2016 18:38

Arjen Arî, mezarı başında anıldı

Modern Kürt Edebiyatı’nın öncü ismi Arjen Arî hayata veda edişinin 4. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Paylaş

Modern Kürt Edebiyatı’nın öncü ismi Arjen Arî hayata veda edişinin 4. yıl dönümünde Diyarbakır'daki mezarı başında anıldı. Arî’yi bu yıl da okurları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Anmaya Kürt Yazarlar Derneği, Evrensel Basım Yayın, Kürt PEN ve Emek Gençliği de katıldı. Anmadan önce Arî’nin mezarı başında şiirler okundu, mumlar yakıldı.

‘HALKIN TALEPLERİNİ DİLLENDİREN BİR DEVRİMCİYDİ’

Arî'nin mezarı başında konuşan Kürt Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi İlham Bakır, Arjen Arî’nin yerinin kolay doldurulmayacağını, Arî’yi kişiliğiyle değil şiirleriyle tanıdığını ifade ederek "Onu tanımanın en güzel yolu buydu" dedi. Bakır, Kürtçeyle geç ilgilenmeye başladığını belirterek “Onun şiirlerinde Kürtçenin tadını aldım, keşke aramızda olsaydı. İnanıyorum ki genç şairler Arî’yi kendilerine örnek alıp  Arjen Arî’nin  yolunda, onun Kürt dilinde bıraktığı o güzel tadın ve rengin devamcısı olacaklar” dedi.

Kürt PEN Eş Başkanı Osman Özçelik, Arjen Arî’yle hem dost hem kardeş olduklarını belirterek “Arî hayata veda ettiğinde, Kürt halkının her zamanki gibi insani hakları için eylem yaptığı dönemde biz de  açlık grevindeydik. o günlerde Arjen Arî aramızdan göçüp gitti maalesef. Arjen Arî, eski Kürt şiirini günümüze taşıdı ve Kürt şiirini bir adım daha ilerletti” dedi. Özçelik, Kürdistan’ın her yerinde acı ve elem içinde olduğunu belirterek “ Kürt yazarları, Kürt şairleri halkının acılarını kalemleriyle dile getiriyor, Arjen Arî de öyle bir yazardı. Halkının derdini, kederini, taleplerini kalemiyle dile getiren bir devrimciydi” dedi.

'ONA MİNNETTARIZ'

Evrensel Basım Yayın adına konuşan İsmail Dindar, "Arjen Arî şiirleriyle ve edebi eserleriyle iki türlü hizmet verdi. Bunlardan biri Kürtlük bilincini ortaya çıkarmaktı. Edebiyatının içeriğinde sınır tanımadı, işgal tanımadı kendi edebiyatında  bu bilinci ortaya çıkarmak istedi ve başardı. İkinci ise bu güzel dili daha da güzelleştirdi, bugün Arî’nin şiirleri, Kürtçe  şarkılarda yaşıyor. Ona minnettarız Kürt diline çok büyük hizmetlerde bulundu” dedi.

Dindar, son olarak  JINHA, DİHA, Azadîya Welat, Evrensel Kültür, Tîroj gibi basın kuruluşları ve dergilerin kapatılmasıyla Kürt halkına ve diline  yönelik baskıların devam ettiğini belirtti. Dindar, “Kürt halkının davası her yerde sürecek ve Arî’nin yerini dolduracak kalemler olacaktır” diye konuştu.

‘UMUT, KURU EKMEK DE OLSA KEMİRİN’

Son olarak konuşan Necla Arî ise, “Bölgede çok büyük acılar yaşanıyor, umut ve umutsuzluk arasında gidip geliyoruz. ben ne zaman umutsuzluğa kapılsam onun bir paylaşımını okuyorum, ‘umut, kuru ekmek de olsa kemirin’ derdi. Arjen’in hasreti özgür bir topraktı, onun payına düşmedi. O hep özgürdü ve hala özgür” dedi. Necla Arî, Arjen Arî’yi şiirleriyle ve örnek duruşuyla daima yaşatacaklarını söyledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Akademide 12 Eylül’e dönüş

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa