28 Ekim 2016 15:52

Taşıdıkları yük ağır aldıkları ücret düşük

Çocuk işçiliği giderek artarken Denizli’de 3. Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 1000 çocuk işçi zor şartlar altında çalışıyor.

Paylaş

Gökhan Öner

Türkiye’de çocuk işçiliği giderek artarken, Denizli 3. Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 1000 çocuk işçi zor şartlar altında çalışıyor. Ağır yük kaldırmak zorunda kalan çocuklar, düşük ücretlerle çalıştırıldıklarını söyledi.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde bulunan 3. Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 1000 çocuk işçi çalışıyor. Çocuk işçilerin yüzde 70’lik bir dilimi erkek çocuklarından oluşurken, çocuklar sigortasız ve zor şartlar altına çalışıyor. Tekstil fabrikalarında hamal olarak çalışan İ.T. (16), sigortasız çalıştıkları işte günlük 10 saat çalışma karşılığında 25 TL aldıklarını kaydetti. Her çocuğun aynı ücreti almadığını vurgulayan İ.T, mülteci çocukların daha düşük ücrete çalıştığını belirtti.

‘İŞVERENNİN HAKARETİNE MARUZ KALIYORUZ’

Doğru düzgün uyku almadan fabrikaya geldiğini ifade eden İ.T, en büyük hayalinin yaşıtları ile birlikte sokakta futbol oynamak olduğunu kaydetti. Kış aylarının gelmesi ile çalışma şartlarının zorlaşacağını dile getiren İ.T, işyerinde sadece çay ve yemek molasında dinlendiklerini söyledi. Çoğu zaman işverenin hakaretlerine maruz kaldığını belirten İ.T, bazı çocuk işçilerin de darbedildiğini iddia etti.

Sanayide çalışan birçok çocuğun iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklı iş kazası yaşadığını belirten İ.T, şunları söyledi: “Bu sanayide çocuklar kendi kilosundan daha ağır yükü kaldırmak zorunda. Yaklaşık 45 kiloyum, ama genelde kaldırdığım yük çuvallarının altında eziliyorum. Bazı çuvallar 70 kilo da olabiliyor.”

‘ÇALIŞMA SAATLERİMİZ BELLİ DEĞİL’

Marangozda çırak olarak çalışan A.K. (16), dolap, kapı, parke vb. işlerin üretiminin hepsinde çalıştırıldıklarını dile getirdi. Çalışma saatlerinin belli olmadığını, bazen gece yarılarına kadar çalıştıklarını belirten A.K, emeğinin karşılığını alamadığından dolayı şikayetçi. Maskesiz çalıştıklarından dolayı sürekli solunum yollarında tıkanmaların olduğu dile getiren A.K, boylarından büyük dolapları taşıdıklarından dolayı bel ağrısı yaşadıklarını söyledi.

Marangozda çalışan bir diğer Çocuk İşçi A.D, üretilen kapıların üzerindeki pürüzleri sürekli zımparaladığından dolayı ellerinde yaraların oluştuğu ve sürekli çalıştığından dolayı yaralarının düzelme göstermediğini dile getirdi.

‘AKP İLE ÇOCUK İŞÇİLİK DAHA DA ARTTI’

Patronların çocuk işçileri cüzi bir miktar ile çalıştırdığını belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Ege Bölge Temsilcisi ve İHD Çocuk Komisyonu Üyesi Av. Ali Aydın, AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte çocuk işçi sayısının daha da arttığını kaydetti. AKP’nin uyguladığı ekonomi ve eğitim politikalarının çocuk işçi sayısının artmasına neden olduğunu belirten Aydın, var olan mevcut savaşla birlikte çocuk işçiliğinin daha da artacağına dikkat çekti.

ÇOCUKLAR İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLÜYOR

Nüfusun yüzde 29.4’ünü çocukların oluşturduğu Türkiye’de, yaklaşık 900 bin çocuk işçi var. Çalışan çocukların yüzde 32.7’si 6-14 yaş, yüzde 67.3’ü ise 15-17 yaş grubunda yer alıyor. Çalışan çocukların 49.8’i okula devam ederken, yüzde 50.2’si okula devam etmiyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre, Türkiye’de iş cinayetlerinde 2013-2015 yıllarında 176 çocuk işçi, 2016 yılının ilk 9 ayında ise 37 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Son üç yılda ise Suriyeli mülteci 19 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. (Denizli/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BM: IŞİD, Musul’da 8 bin aileyi kaçırdı

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...