21 Ekim 2016 02:00

Maltepe Cemevi Derneği'nden kışkırtıcı yazılara tepki

Maltepe Cemevi Derneği yetkilileri, cemevinin duvarlarına kışkırtıcı yazılar yazıldığını belirterek olaya tepki gösterdi.

Paylaş

Maltepe Cemevi Derneği yetkilileri, cemevinin duvarlarına kışkırtıcı yazılar yazıldığını belirterek olaya tepki gösterdi.

Maltepe Gülsuyu Cemevi'nin önünde toplanan Alevi dernekleri üyesi 100 kişi, dün akşam saat 21.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından cemevi duvarlarına kışkırtıcı yazılar yazıldığını belirterek basın açıklaması yaptı.

Maltepe Cemevi Başkanı Sebahattin Doğan tarafından yapılan basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, CHP ve HDP ilçe örgütlerinden temsilciler ile Maltepe Pir Sultan derneği üyeleri, Alevi Bektaşi Federasyon temsilcileri, Şahkulu Dergahı temsilcileri de destek verdi.

Dernek Başkanı Sebahattin Doğan yaptığı açıklamasında, "Kutuplaştırıcı yaklaşımların bir sonucu olarak son bir yıl içinde Alevilerin yaşadığı bölgelerde kapıların işaretlendiğine ve inanç merkezlerine karşı saldırılara tanıklık ediyoruz. Daha önce diğer Cemevlerine yapıldığı gibi dün Pendik, bugün Gülsuyu Cemevi'ne yapılan bu çirkin eylem cemevlerini hedef olarak göstermekte, çatışma için provokasyon çıkarmayı hedeflemektedir. Cemevimizin duvarlarına Irkçı, kışkırtıcı, ayrıştırıcı, ötekileştiren yazılar yazılmıştır. Bu tür yazıların toplumumuzu rencide ettiğini düşünüyoruz ve bununla ilgili emniyete başvurduk, şikayette bulunduk. Faillerin bir an önce bulunup emniyete teslim edilmesini istiyoruz" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Tekfen Filar-Mini’den küçüklere büyük konser

SONRAKİ HABER

Associate Professor Dr. Ömer Turan: The AKP’s solution will amount to strengthening Palace bureaucracy

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa