16 Ekim 2016 19:33

Uca: Erdoğan Êzidîleri aşağılamaktan derhal vazgeçmeli!

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Êzidîlere yönelik sarf ettiği sözlere tepki gösterdi. 

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Êzidîler için sarf ettiği "Hıristiyan demedik, ayrım yapmadık" sözlerinin Êzidî inancının aşağılanması anlamına geldiğini belirten yazılı bir açıklama yayınladı. Erdoğan'ın daha önce de Êzidîlere yönelik "Yezidi de olsa yine değer veririz" ve "Bunlar ateist, bunlar Zerdüşt" dediğini hatırlatan Uca, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan bütün kimliklere, kültürlere ve dini inançlara eşit mesafede olmalı ve hepsine saygı duymalıdır" dedi.

'ÊZİDÎLERE YARDIM EDEN DEVLET DEĞİL, DBP'Lİ BELEDİYELERDİR'

"Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı dini inançlara karşı ayrımcılık yapmaktan vazgeçmelidir" diyen Uca, açıklamada ayrıca Erdoğan'ın, dini inançlarından dolayı 73 defa fermana maruz kalan kadim Êzidî toplumunu "Sizi kamplarda biz besliyoruz, yanlış yapmayın" şeklinde tehdit ettiğini de hatırlatarak, IŞİD'in soykırımından kaçarak Türkiye'ye ulaşan Êzidîlere de devletin hiçbir şekilde yardım etmediğini, yardım edenin DBP'li belediyeler olduğunun altını çizdi.

'ERDOĞAN ÊZİDÎ HALKINI TEHDİT ETMEKTEN VAZGEÇMELİ!'

Êzidî inancının binlerce yıllık tarihi olduğunun da altını çizen Uca, IŞİD vahşetine maruz kaldıkları için Türkiye'ye gelen Êzidîlerin de bu toprakların asıl sahibi olduğu vurgusunu yaptı. Uca, açıklamasının devamında şunları kaydetti: Sayın Erdoğan, barbar DAİŞ çetelerine karşı Şengal'de kendi topraklarını koruyan Êzidî halkını tehdit etmekten vazgeçmeli. Êzidîlerin direnişine ve iradesine saygılı olmalıdır. Tarih boyunca dini inançlarından dolayı kin ve nefrete maruz kalıp 73 fermana uğrayan Êzidî toplumuna mensup binlerce kadının hala barbar DAİŞ çetelerinin elinde olduğu bir coğrafyada direnmek Êzidîlerin en meşru ve en doğal hakkıdır. Kimsenin Êzidîlerin bu meşru direnişine saldırmaya hakkı yoktur." (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kerestecioğlu: Madamlar da, kadınlar da asla yılmayacak

SONRAKİ HABER

Tanrıkulu, Cumhurbaşkanının örtülü ödeneğini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa