14 Ekim 2016 22:36

Adana Baro Başkanı: Uğur’un davasının takipçisi olacağız

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, tutuklanan Evrensel Muhabiri Cemil Uğur'a açılan davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Mersin Muhabirimiz Cemil Uğur’un tutuklanmasını, basın üzerindeki baskıları değerlendiren Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, “Gazetecilik mesleğinden kaynaklan tutuklamalarla Türkiye bir yere varamaz. Normalleşme için demokratik adımlar atılmalı” dedi. 

FARKLILIKLARIN KENDİSİNİ İFADE EDEMEZSE DEMOKRASİ OLMAZ

Evrensel Gazetesi’nin yurttaşın haber alma hakkı doğrultusunda yayın hayatını sürdüren bir yayın kurumu olduğuna dikkat çeken Çıtırık, “Farklılıklar kendilerini ifade edebilmesi olmazsa zaten demokrasi olmaz. Demokrasinin iki temel özelliği şiddete dönüşmeyen her türlü düşüncenin kendini ifade edebilmesi ve basın özgürlüğüdür. Bugün siyasi iktidar, KHK’lerle radyo ve televizyonları kapattı. Bu durum Türkiye’nin sorunlarını daha da derinleştirir. Dünyada kalmayan itibarını daha da kırar” diye konuştu.
OHAL uygulamalarının OHAL’in gerekçesini aşarak muhalif tüm kesimleri hedef aldığını dile getiren Çıtırık, Mersin muhabirimizin tutuklanmasının, radyo ve televizyonların kapatılmasının OHAL gerekçesiyle alakasının olamayacağını söyledi.

Muhabirimiz Uğur’un tutuklaması sürecini Adana Barosu olarak yakından takip edeceklerini söyleyen Çıtırık, “Türkiye’nin normalleşmeye, barışa, daha fala toplumsal barış ve huzura demokrasi standartlarını ve özgürlük alanını genişleterek sorunların çözümüne ihtiyaç var” dedi. Bir kişinin terör örgütü üyesi olup olmadığına, ya da bir yapılanmanın terör örgütü olup olmadığına karar vermesi gerekenin mahkemeler olması gerektiğini söyleyen Çıtırık, “45 temel yasayı kapsayacak şekilde değişiklikler yapıldı. Yasama yetkisi devre dışı bırakılarak Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı KHK’lerle ülke yönetilir hale geldi” diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TV'lerin ekipmanlarının TRT’ye devrinin dayanağı nedir?

SONRAKİ HABER

Uluslararası PEN: Cemil Uğur, koşulsuz serbest bırakılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...