14 Ekim 2016 13:24

14'ünde evlendirildi 15'inde doğum sonrası hayatını kaybetti

14 yaşında akrabasıyla 'imam nikahı' yapılan Derya B., 15 yaşında hamile kaldı, doğum gerçekleştikten sonra beyin kanamasından hayatını kaybetti.

Paylaş

Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Özel köyünde 14 yaşında akrabasıyla "imam nikahı" yapılan Derya B., 15 yaşında hamile kaldı, doğum gerçekleştikten sonra beyin kanamasından hayatını kaybetti.

Habertürk’ten Bulut Kutlu’nun haberine göre doğumun ardından şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye kaldırılan Derya B.’nin beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. İki gün yoğun bakımda kalan Derya B., kurtarılamadı.

Derya B.'nin cenazesi, otopsi için Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

'ERKEN YAŞTA DOĞUM BEYİN KANAMASINA YOL AÇTI'

Derya B.’nin erken yaşta doğum yapmasından dolayı beyin kanaması geçirdiği öne sürüldü.

Derya B’nin dosyasıyla ilgili bilgiye sahip olmadığını vurgulayan Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, erken yaştaki gebeliklerin tehlikesine dikkat çekti: “Çocuk gelinlerin hamile kalması tehlikelidir. Adölesan gebeliklerde ölüm hızı daha yüksek. Tansiyon, erken doğum, müdahaleli doğum riski fazla. Organları tam olarak gelişmemiş, gelişimini tamamlayamamış çocukların gebelikleri daha çok ölümle sonuçlanır.”

Amca Şahin T. ise “Derya’yı rahatsızlığı nedeniyle Muş’un Hasköy Devlet Hastanesi’ne götürdük. Ambulansa bindirirken kafasını çarptılar. Hasköy’de bir gün kaldık, sağlık durumu iyiydi. Her ihtimale karşı daha sonra Derya’yı Muş’a götürdük. Muş’tan da Batman’a özel bir hastaneye sevk ettiler. Batman’da iyiydi, yemek yedirdik, iğne yaptılar, sonra şuurunu kaybetti. Yoğun bakım ünitesine aldılar. Beyin kanaması geçirdiğini söylediler" dedi.

TÜRKİYE 55. SIRADA

Uluslararası çocukları koruma örgütü “Save the Children”ın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında yayımladığı rapora göre, dünya genelinde 700 milyon kız çocuğu 18 yaşına gelmeden evlendirildi. Save the Children, kız çocuklarının durumunun en iyiden en kötüye doğru olduğu ülkeleri gösteren bir liste de yayımladı. Buna göre en üst sırada İsveç, Finlandiya ve Norveç yer aldı. Türkiye ise 144 ülke arasında 55’inci sırada bulunuyor. En son sıralarda ise Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Somali var. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Esad: Fırat Kalkanı Operasyonu işgaldir

SONRAKİ HABER

HDP heyeti Avrupa’da temaslarda bulunacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa