07 Ekim 2016 14:25

Muhabirimizi alacağız, basın özgürlüğü kazanacak!

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat Mersin Muhabiri Cemil Uğur’un tutuklanması ile ilgili açıklama yaptı.

Paylaş

Fatih Polat’ın açıklaması şöyle:

“Mersin’de, 23 Ağustos günü gerçekleştirilen ‘Özgürlük Nöbeti’ eylemini takip ettikleri sırada polislerce gözaltına alınan ve 16 günlük gözaltı sürecinin ardından adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılan muhabirlerimizden Cemil Uğur tutuklandı. 

İl dışına çıkma izni almak için dün karakola giden Cemil Uğur, hakkında yakalama kararı alındığını öğrendi. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Uğur, dün saat 20.55 sularında “Örgüte üye olmak” ve ”örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklandı. Duruşma sürecinde muhabirimizin yanında olan Avukatımız Tugay Bek dosyada gizlilik kararı olduğunu ifade etti. Bek, bugün tutuklama kararına itiraz edecek.

23 Ağustos günü Mersin Muhabirlerimiz Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, gözaltına alındıklarında polisler tarafından, 8 Ocak 1996 günü polislerce gözaltına alınan ve dövülerek katledilen arkadaşımız Metin Göktepe’nin akıbeti hatırlatılarak tehdit edilmişlerdi. 

Muhabirlerimizin derhal serbest bırakılması için Türkiye ve dünyanın önemli basın meslek örgütleri ve ifade özgürlüğü kuruluşları tarafından arka arkaya açıklamalar yapıldı. Mersin’de pek çok demokratik kurum, muhabirlerimiz için harekete geçti, basın toplantıları düzenledi, eylemler yaptı. Birçok milletvekili muhabirlerimizin bırakılması için devreye girdi. Sosyal medyada güçlü bir baskı oluşturuldu.

Ve ardından iki muhabirimiz, savcılık tarafından tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemede adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldılar. Çünkü aksi yönde bir karar, mahkeme heyetinin Türkiye ve dünyanın bütün önemli basın meslek örgütlerini de karşısına alarak, devletin sevmediği bir haberi izledikleri için iki gazeteciyi ‘örgüt üyesi’ ilan ederek suç icat etmek anlamına gelecekti.

Ancak, savcılık bu karara itiraz ederek OHAL döneminde iktidarın yol verdiği baskı ortamının ruhuna uygun bir biçimde muhabirlerimiz hakkında yakalama kararı çıkarttı. Mahkeme heyeti de, halkın haber alma hakkının, basın özgürlüğünün keyfi bir biçimde ayaklar altına alınması anlamına gelen bu kararı onayladı. Arkadaşımız Cemil Uğur, 15 Temmuz’dan sonra sık görmeye başladığımız bir uygulama olan ters kelepçe takılarak cezaevine götürüldü. 

Türkiye’de 100’ün üzerinde olan tutuklu gazeteci sayısına arkadaşımız Cemil Uğur da eklendi.

Hoşlarına gitmeyen bir haberi izlediği için arkadaşımız hakkında suç icat ederek tutuklanmasını sağlayanlar şunu bilsin ki Evrensel, muhabiri, yazarı yargılanıp tutuklanınca ağırdan alacak bir gazete değildir, hiç de olmadı. 

Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız ve arkadaşımızı oradan çok geçmeden çıkaracağız. Halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğü kazanacak! (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Irak'ın açıklamaları kışkırtıcı ve tehlikeli

SONRAKİ HABER

Yunanistan'ın yaralı mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa